Tavşan pnömoperitonyum modelinde sevofluranın metaboliti inorganik flörürün serum düzeyleri
Plazma inorganic fluoride levels the metabolite of sevoflurane in rabbit carbondioxide pneumoperitonium model
  1. Tez No: 115787
  2. Yazar: MUHAMED SAİD BAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMİH KÜÇÜKGÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
F. ÖZET Bu çalışmada laparoskopik cerrahi teknik için oluşturulan karbondioksit pnömoperitonyumu (CÖ2-PNP) sırasında uygulanan sevofluran inhalasyon anestezi nefrotoksitesinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma için 14 adet albino Yeni Zelanda tavşanı alındı. % 3.7 konsantrasyonda sevofluran + %50 N2O + %50 oksijen ile anestezi indüksiyonundan sonra trakeostomi açılarak pozitif basınçlı mekanik ventilasyona başlandı ve peritoneal boşluğa Veress iğnesi yerleştirildi. Bundan sonra denekler rastgele yedişerli iki gruba ayrıldı. Birinci gruba intraabdominal basınç 12 mm Hg sabit olacak şekilde doksan dakika süre ile CO2-PNP Uygulandı; diğer gruba uygulanmadı. Serum inorganik flörür (İF) düzeylerine; C02-PMP'den hemen önce, C02-PNP'nin 45. ve 90.dâkikasında, postoperatif 1., 4. ve 24. saatte bakıldı. BUN ve kreatinin düzeylerine; C02-PNF'den hemen önce, postoperatif 1. ve 24. saatte bakıldı. Solunumsal ve hemodinamik parametrelere; C02-PNP'den hemen önce, CC^-PNP'nin 5., 45. ve 90. dakikasında bakıkti. Yetmiş iki saat sonra sakrifiye edilen deneklerde bir böbrek çıkarılarak histopatolojik olarak İnceleme yapıldı. Kalp atım hızı, CO2-PNP grubunda diğer gruba göre yüksek bulundu. Serum İF" düzeyleri her iki grupta farklılık göstermedi ve 0.3 uM/L ile 1.6 uM/L arasında bulundu. Histopatolojik incelemede her iki gruptan birer denekte hafif-orta derecede renal hasar belirlendi. Sevofluranın renal etkilerinin, CO2-PNP uygulansın yada uygulanmasın, benzer olduğu saptandı. 41
Özet (Çeviri)
G. SUMMARY The purpose of this study is to search the neurotoxicity of seyoflurane inhalation anaesthesia applied during the carbondioxide pneumoperitoneum (CO2-PNP) which is conducted for a laparoscopic operational technique. 14 New Zealand white rabbits were gathered for this study. Initially, anaesthesia induced using 3.7% concentrated sevoflurane + 50% N2O + 50% O2. Then, a tracheotomy was performed and the rabbits were mechanically ventilated by positive pressure. A Veress needle was then placed into the peritoneal cavity. Finally, the rabbits were randomly divided into two groups of seven at each. First group was subjected to CO2-PNP for 90 minutes with a constant intraabdominal pressure of 12 mm Hg, however the second (control) group was exempted. Serum inorganic fluoride (IF“) concentration was measured just before CO2-PNP, at 45th minute, 90th minute during CO2-PNP and at 1, 4 and 24 hours after operation. BUN and creatinin concentrations were measured just before CO2-PNP and 1, 24 hours after operation. Ventilatory and hemodynamic events were recorded just before CO2-PNP, at 5* 45th and 90* minute during CO2-PNP. The rabbits were sacrified after 72 hours and a kidney of each was immediately extracted for histopathological examination. Heart rates of the CO2-PNP group existed higher than the other group. Serum IF”concentrations measured between 0.3 uM/L and 1.6 uMZL. The measures shew no difference between groups. Histopathologically, mild renal damage was found in both groups' one member. The renal effects of sevoflurane in cases with or without CO2-PNP were determined alike. 42