Meperidin ve Ondansetro'nun postanestezik titreme üzerine etkisi
Effects of meperidine and ondansetron on postanesthetic shivering
  1. Tez No: 115786
  2. Yazar: NURAY ÇETİNEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMEL SAĞIROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 581
Özet
50 ÖZET Bu çalışmada postanestezik titreme tedavisinde meperidin, ondansetron ve bu iki ilacın kombinasyonu kullanılarak etkinlikleri araştırıldı. Çalışmaya Eylül 2001- Aralık 2001 tarihleri arasında operasyonu yapılan, 18-60 yaş arası, ASA I-ü, operasyon süreleri 60-180 dakikalar arasında sürecek, genel anestezi uygulanan ve operasyon sırasında 1 üniteden fazla kan transfüzyon gereksinimi olmayacak 82 hasta alındı. Hastalardan birinde operasyon süresinin 180 dk dan uzun sürmesi ve kan transfüzyon gereksiniminin fazla olması nedeniyle çalışma dışı bırakıldı. Operasyonu planlanan hastalar ile bir gün önceden görüşülerek premedikasyonları düzenlendi. Operasyon odasında, kalp atim hızı (KAH), ortalama kan basıncı (OKB), oksijen saturasyonu (Sp02) ve civalı cam termometre ile aksiller vücut ısısı bazal değerleri alındı. Bazal değerler kaydedildikten sonra tüm hastalarda benzer anestezi indüksiyonu uygulandı. Hastalar standart cerrahi örtü kullanılarak örtüldü. Operasyon boyunca kalp atim hızı, noninvaziv kan basıncı, SpOî ( Hewlett Packard Model 84S), monitöre uyumlu ısı modülleri ile nazofaringeal ısı ve aksiler ısı değerleri ölçüldü civalı termometre ile oda ısısı da ölçülerek 5 dakikada bir kaydedildi. Operasyon bitiminde hastalar derlenme ünitesine alındı. Tüm hastalara 3-4 lt/dk O2 yüz maskesi ile uygulandı. Hastalar sıcak örtü ve battaniye ile örtüldü. Derlenme ünitesinde EKG, kan basıncı, SpO2 (Athena type 9050 monitör) değerleri monitörize edildi. Bilinci açık hastada nazofaringeal ısının ölçülmesi hasta için rahatsızlık yaratacağından derlenmedeki ısı ölçümleri aksiller olarak civalı cam termometre ile yapıldı. Derlenme ünitesinde postanestezik titreme S puanlı skala ile değerlendirildi, tik 10 dakika içinde titreme skoru 5 puanlı skalaya göre 3 ve üzerinde olan hastalar randomize olarak üç gruba ayrıldı.51 Grup M'de 10ml SF + 0,35mg/kg meperidin dozu içeren l0ml'lik enjeksiyon, Grup O'da l0ml'lik SF + 8mg Ondansetron HC1 içeren l0ml'lik enjeksiyon ve Grup MO' da 0,2mg/kg meperidin dozu içeren 10ml'lik enjeksiyon + 4mg ondansetron HC1 içeren 10ml'lik enjeksiyon uygulandı. Postoperatif ağrı vizüel analog skala (VAS) ile, hastaların sedasyon durumu Ramsey sedasyon skalası ile, anesteziden derlenme Aldrate skorlaması ile değerlendirildi. Hastaları izleyen hekimin, çalışmanın sonuna kadar uygulanan ilaçtan haberinin olmaması sağlandı, böylece skorlamaların yapılması aşamasında hastanın hangi grupta olduğunun bilinmesi sözkonusu olmadı. İzlem sırasında; bulantı kusma gibi yan etkiler, ek analjezik gereksinimi, apne, oksijen saturasyon düşüklüğü gibi oluşabilecek durumlar izlendi ve gerektiğinde tedavileri sağlandı tüm bu veriler S dakikada bir kaydedildi. Hastalar derlenme ünitesinde en az 45 dakika süreyle izlendiler. Elde edilen tüm veriler ortalama ± standart sapma olarak verildi.p
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY We searched that effectivness of meperidine, ondansetron and combination of two drugs at postanesthetic shivering treatment. We included 82 patients in this study that were operated between September 2001 and december 2001. Their operation time was between 60-180 minutes and this patients underwent general anesthesia and, it was necessary that any patient's blood transfusion request must not more than one unit. One of the patient was excluded from the study, because this patient's operations time and blood tarnsfusion amount were above our study limits. We arranged our patient's premedication before one day their operations. We measured heart rate, mean blood pressure,oxygen saturation and body temperature with glass thermometer. After this procedure, we applicated same anesthetic induction and method to all patients. We covered the patients by using standart surgical covers. During the operations we measured and recorded heart rates, blood pressure by noninvasive method, oxygen saturation, nasopharingeal and axillary body temperature by temperature module with adapted monitor and room temperature by termometer with Hg, at each 5 minutes. We transported our patients to the recovery room at end of the operation. We applicated 3-4 lt/min. O2 to all patients by face mask. We covered all patients with heated caver and blankets. We monitorised ECG, blood pressure, SpCh (Athena type 1050 monitor) of our patients. We measured our conscious patientss axillary body temperature glass termometer with Hg, because if we had try measuring nasopharingeal body temperature of conscious patients, they could have been injured and discomfored in the recovery room. Postanesthetic shivering in the recovery room were considered and measured with 5 point scale. İn the first 10 minutes the patient had score 3 and above, they were separated three different group by randomyse; we applicated that,53 Group M: 10ml SF + 0,35mg/kg meperidine in 10ml SF tV slowly. Group 0: 10ml SF + 8mg ondansetron in 10ml ÎV slowly. Group MO: 0,2mg/kg meperidine İn 10ml SF + 4mg ondansetron in 10ml SF İV slowly. We measured postoperative pain by visual analog scale (VAS), conditions of sedation were measured by Ramsey sedation scale, recovery of anesthesia was measured by Aldrete scores. Phisicans who folloved and absorvated patients was unaware from the medicine that applicated to the patient, so anybody know that anypatient was in which proup, during the seperation and grouping. We observated patients for some adverse effects like nousing and vomiting, request of additional analgesic, apne, low SpQz. If these happened, we maneged and recorded them at each 5 minutes periodically. We observated and followed our patients at least 45 minutes in the recovery room. All data counted mean ± standart deviation and p< 0,05 was accepted meaningful. Meperidine is effective pharmacologic agent at the postanesthetic shivering. But it has some advers effect like nousing, vomiting and sedation effects. Ondansetron is not effective as meperidine at the postanesthetic shivering treatment. instead of using meperidine alone, using of combination of meperidine and ondansetron at the postanesthetic shivering treatment doesn't apperant more effective in this study. But we think taht it is necessary to make more study and with more patients by using different doses to determine this subject and to make correct decision.