Baziler arter fenestrasyonu ile ilişkili anevrizmalarda endovasküler tedavi
Endovascular management of basilar artery fenestration aneurysms
  1. Tez No: 115813
  2. Yazar: FATİH KANTARCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CİVAN IŞLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Gelişimsel anomalilerden kaynaklanan arteryel fenestrasyonlar da, arteryel bifürkasyonlarda olduğu gibi anevrizma gelişimi görülebilmektedir. Bu anevrizmaların cerrahi tedavileri çeşitli sebeblere bağlı olarak zordur. Bu çalışmada alternatif bir tedavi yöntemi olan endovasküler tedavinin bu anevrizmaların tedavisindeki etkinliği araştırılmıştır. Kasım 1994 ile Kasım 2000 tarihleri arasında 8 olguda saptanan 8 baziler arter fenestrasyon anevrizması endovasküler yaklaşım kullanılarak tedavi edilmiştir. Endovasküler embolizasyon tüm olgularda femoral arter yolu ile genel anestezi altında uygulanmıştır. Altı proksimal baziler ve 2 distal baziler arter fenestrasyon anevrizmaları başarılı bir şekilde tedavi edilmiştir. Yedi anevrizmada embolizasyon total olmuştur. Bir olguda subtotal embolizasyon gerçekleşmiş, ve total oklüzyon ikinci embolizasyon girişminde de sağlanamamıştır. Birinci yıl takiplerinde regrowth saptanan bir olgu tekrar tedavi edimiştir. Dört olguda balon remodeling tekniği ilk embolizasyonda, bir regrowth olgusu ve bir rekanalizasyon olgusunda ise ikinci seans embolizasyonda kullanılmıştır. Bir olguda fenestrasyonun bir bacağı oklüde edilmişitir. Cerrahi tedavi ile karşılaştırıldığında, baziler arter fenestrasyon anevrizmalarında endovasküler tedavi, özellikle balon remodeling tekniği ile birlikte kullanıldığında daha yüksek basan ve daha düşük komplikasyon oranlarına sahiptir. 64
Özet (Çeviri)
ingilizce özet (SUMMARY) Arterial fenestrations resulting from developmental anomalies of intracranial arteries have a tendency to give rise to aneurysms similar to arterial bifurcations and surgery of these aneurysms may be difficult due to several reasons. The purpose of this study was to report the effectiveness of the alternative endovascular route in treating such aneurysms. Eight patients with 8 basilar artery fenestration aneurysms were treated via the endovascular route with coils between November 1994 and November 2000. All the patients underwent endovascular embolization via the femoral approach under general anesthesia. Six proximal and 2 distal basilar artery fenestration aneurysms were successfully treated. The embolization was complete in 7 of the 8 aneurysms. It was incomplete in one case and complete occlusion could not be achieved at the second attempt. There was one regrowth at first year follow-up, which was successfully treated again. Four of the aneurysms were treated initially with balloon remodeling, while one aneurysm with regrowth and one with incomplete occlusion were treated with balloon remodeling at the second embolization procedure. In one case one limb of the fenestration has been sacrificed. Endovascular route has a higher success and lower complication rates compared to surgical results especially coupled with remodeling technique in the management of basilar artery fenestration aneurysms therefore appears a better and safer option than surgery. 65