Meme lezyonlarının tanısında dinamik manyetik rezonans görüntülemenin ve kontrastlı power doppler ultrasonografinin mammografi-gri skala ultrasonografi kombinasyonuna katkılarının karşılaştırılması
The Role of contrast enhanced power doppler ultrasonography and dynamic magnetic resonance mammography in the differential diagnosis of malignant and benign lesions as an adjunct to mammography and gray-scale ultrasonography
- Tez No: 115812
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
76 VII. ÖZET Amaç: Meme lezyonlarının tanısında dinamik manyetik rezonans mammografinin (MRM) ve kontrastlı power Doppler ultrasonografinin (PDUS) mammografi - gri skala ultrasonografi kombinasyonuna katkılarının karşılaştırılması. Gereç ve yöntem: Mammografi-gri skala (MG - GSS) kombinasyonu ile“muhtemelen benign”,“şüpheli”ve“muhtemelen malign”ön tanısı almış 31 olguda, kontrast uygulanımı öncesinde ve sonrasında PDUS ve dinamik MRM incelemelerinin duyarlılık, özgüllük, pozitif ve negatif tahmin ve doğruluk değerleri karşılaştırıldı. Hastalardan 25'inin tanısı histopatoloji ile, 6'sının tanısı 8-24 ay arası değişen klinik izlemle kondu. Bulgular: 31 hastanın 8'i malign 23'ü benign tanı aldı. Dinamik MRM'de, 90. saniyede %100 yoğunluk artışının malignite sınırı kabul edildiği grupta MRM'nin özgüllük değeri (0.87), kontrast uygulanımı öncesi (0.39) ve sonrası (0.52) PDUS'nin özgüllük değerleri ile karşılaştırıldığında, istatiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek bulundu (her ikisi için de p0.05). Sonuç: MG - GSS sonrasında, dinamik MRM, malign ve benign lezyonların ayırıcı tanısında, kontrastsız ve kontrastlı PDUS'ye göre tanıya daha fazla katkıda bulunmaktadır. Ayrıca uzaysal çözünürlüğün daha yüksek oluşu, dinamik özelliklerinin değerlendirilmesinin kullanıcıya daha az bağımlı oluşu, taranabilen meme dokusunun daha büyük oluşu, karşı memenin de incelenebilmesi, ek77 lezyonları saptayabilirle olasılığı, aynı anda göğüs duvarının değerlendirilebilmesi dinamik MRM'nin PDUS'ye üstünlükleridir. Kolay ulaşılabilir olmaması, pahalı olması, standart çekim ve değerlendirme kriterlerinin henüz kesinleşmemiş olması, klostrofobisi olan hastalarda kullanılamaması gibi nedenlerle PDUS, malign - benign lezyonların ayrıcı tanısında seçeneklerden biri olarak akılıda tutulmalıdır.
Özet (Çeviri)
78 VIII. SUMMARY Purpose: To compare the role of contrast enhanced power Doppler ultrasonography (CEPDU) and dynamic magnetic resonance mammography (DMRM) in the differential diagnosis of malignant and benign lesions as an adjunct to mammography and gray-scale ultrasonography. Material and Method: The sensitivity, specificity, accuracy, positive and negative predictive values of CEPDU and DMRM in 31 patients were compared. Eight of the 31 lesions were malignant, and 23 were benign. Definitive diagnosis was accomplished through histopathological analysis in 25 lesions, and through clinical and radiological follow-up in 8 lesions.