İatrojenik nedenli ince barsak obstrüksiyonlarında enteroklizisin tanı değeri
The Diagnostic value of enteroclysis in iatrogenic small bowel obstruction
  1. Tez No: 115856
  2. Yazar: REZZAN ÖZBAYRAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. UĞUR KORMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Uzunluğu 3-6 m arasında değişen ince barsaklar, akut batın gelişen hastaların yaklaşık beşte birine neden olan gastrointestinal obstrüksiyonlann en sık izlendiği organlardır (%80). Uzun ve kıvrımlı anatomik yapıları, lokalizasyonları, nedeniyle endoskopik incelemenin sınırlı kaldığı ince barsaklarda, obstrüksiyon seviye, etyoloji ve derecesinin belirlenmesinde radyolojik modaliteler ön plana çıkmaktadır. Akut, subakut yada intermitan ataklar halinde obstrüksiyon etyolojisine göre çeşitli klinik ve radyolojik bulgular veren ince barsak obstrüksiyonların tanısında, anamnez, fizik muayene ve laboratuar bulguları birlikte değerlendirildiğinde uygun teknik ve endikasyonla gerçekleştirilecek radyolojik yöntemlerin başında direkt batın grafileri gelmekle birlikte, yalancı negatif ve pozitif sonuçlarından dolayı obstrüksiyonun seviye, derece ve etyoloj isinin belirlenmesinde ayırıcı tanısında, sensivite ve spesifite açısından altın standart yöntem olarak enteroklizis incelemesi rutin uygulamada kullanılmaktadır. Bu çalışmamızda subileus ve ileus kliniği, hemen çoğunluğunda geçirilmiş bir veya mükerrer operasyon, postoperatif veya direkt radyoterapi öyküsü olan 56 olguda enteroklizis incelemesi gerçekleştirdik. Olgularda ince barsak obstrüksiyon bulgularını radyolojik, klinik ve patofizyolojik olarak; parsiyel hafif, parsiyel şiddetli, komplet tip derecelendirmesi ve basit tip, kapalı urve (Closed loop) veya inkansere tip ve strangülasyon tipi ayrımlarını göz önüne alarak değerlendirdik. Böylece akut batın nedeninin intestinal obstrüksiyonmu, obstrüksiyonun ince barsaklardaki seviyesi, altta yatan etyolojik faktör, strangülasyon riski olup olmadığı, tedavinin cerrahi veya konservatif olması yönündeki sorulara cevap vermeye çalıştık. Enteroklizis incelemesinde; skopik inceleme sırasında ince barsakların motilitesi, transit süresi değerlendirildi, çift kontrast fazında ise jejunal ve ileal urvelerin lümen genişlikleri, duvar kalrnlıklan, konturlar, plika sirkülarislerin sayı ve derinliği, plikalar arasındaki mesafeler, mukoza! patern incelendi. Postoperatif serozal adhezyonlar ve bride bağlı gelişen barsak dizilimlerindeki acılanmalar,“Closed loop”(kapalı urve),“sentinel loop”(nöbetçi urve) oluşumu, radyasyon enteropatisine bağlı konturda diş, plikalarda“akordeon”görünümü, barsak cidarında iskemi gelişimine sekonder“thumbprinting”(başparmak basısı) bulgusu, barsak lupundaki açılanma, fiksasyon ve adhezyona bağlı gelişen“tacking patern”demlen mukozal patern görünümü, striktür, fistül, sinüs traktı, abse varlığı araştırıldı. 83Ellialtı olgunun 41 (%73.2)'inde nonobstrüktif veya parsiyel hafif derecede obstrüksiyon bulguları saptanmış olup bu olgularda konservatif tedavi yararlı olmuştur. Onbeş (%26.8) olguda ise bazıları komplete yakın komplet tip, strangülasyon riski düşündüren ileri derecede obstrüksiyon bulguları saptandı. Acil cerrahi müdahale gerektiren bu olgularda enteroklizis incelemesi ile tanıya gidişte hızlı ve doğru bir yaklaşım izlenerek strangülasyon riski ödenebilmektedir. Komplet komplike tip obstrüksiyonlarda enteroklizis ile inceleme kontrendike olduğundan bu tip ve distal obstrüksiyon düşünülen olgularda batın BT incelemesi tanıya yardımcı bir radyolojik modalite olarak kullamlabilir. Entreroklizis ile inceleme; baryum süspansiyonu ve çift kontrast fazım oluşturan metil selüloz eriyiğinin direkt barsak içine enfüze edilebilmesi, çift kontrast fazında barsak cidarında optimal cidar distansiyonunun sağlanması, inceleme süresinin kısalığı pasaj ve peristaltizmin takibine olanak sağlaması, konvansiyonel pasaj grafilerine oranla 1/5 oranında daha az baryum süspansiyonu kullanılması gibi avantajları ile obstrüksiyon etyolojisi, seviye ve derecesinin belirlenmesinde, ayırıcı tanısında spesifite ve sensivite açısından diğer radyolojik modalitelere belirgin bir üstünlük sağlamakta, kısa zamanda doğru tamlarla ve laparoskopik bridektomiye yön gösterici olduğu cerrahi ile korele çalışmalarda, obstrüksiyon ve readhezyon olasılığını azaltmakta, strangülasyon riski olan olguların erken tam ve müdahale şansım arttırarak klinisyenlere verdiği değerli bilgilerle ince barsakların altın standart radyolojik inceleme yöntemi olma özelliğini korumaktadır. 84
Özet (Çeviri)
SUMMARY The length of the small bowel varies between 3 and 6 m. Gastrointestinal obstructions are most frequently observed in the small intestines (80%). Their long and folded structure and localizations allow endoscopic examination only to a limited extent. This is why radiological modalities are more important in the small intestines. Obstructions in the small intestines provide different clinical and radiological findings in the form of acute, subacute or intermittent attacks depending on their etiology. In diagnosis, anamnesis, physical examinations and laboratory findings are taken into consideration. The first radiological method of choice is direct abdominal graphies, which must be carried out using appropriate techniques and indications. However because of their possible false negative and false positive results, enteroclysis examination which has a high sensitivity an specificity, is routinely used as a golden standard in diagnosis of the obstruction and in the determination of its level, degree and etiology. In this study, we have conducted enteroclysis examination on 56 patients with clinical subileus and ileus each with a history of single or recurrent operations, and /or radiotheraphy. We have evaluated the small intestinal obstruction findings from radiological as well as clinical and pathophysiological points of view considering distinctions such as types of partial low-grade, partial high-grade or complete obstructions and distinctions such as simple,“Closed loop”or incancerated type and strangulation type obstructions. This way we tried to determine whether the cause of the acute abdomen was small bowel obstruction as well as the level of the obstruction in small bowel, the underlying etiological factor, whether there is strangulation risk or not and whether the treatment should be surgical or conservative. During the enteroclysis examination, we examined the motility of the small intestines and the duration of the transit and at the phase of the double contrast, the lumen widths of the jejunal and ileal loops, wall thickness, contours, number and depth of the plicae circularis, distances between plicas and the mucosal patern. We looked for the presence of the post operative serosal adhesions and angulation, tenting and kinking in the sequence of intestines caused by band, formation of“Closed loop”,“sentinel loop”, indentation on the contour due to radiation enteropathy,“accordion”appearance in plicas,“thumbprinting”secondary to the formation of ischemia on the wall of the intestines, mucosal pattern called“tacking pattern”, stricture, fistulas, sinus tracts and abscesses. 85We observed findings of obstruction which are nonobstructive or partial low-grade in 41 of 56 patients (73.2%). These obstructions responded to concervative treatment. In 15 patients (26.8%), we observed advanced obtructions of the complete or near complete type, suggesting strangulation. In the latter case which requires urgent surgery, enteroclysis examination provides a fast and accurate approach to diagnosis reducing the risk of strangulation. As enteroclysis is contraindicated in complete complicated type obstructions, the abdominal CT examination may be used as an auxiliary radiological modality in these cases or in cases where distal obstruction is likely to be present. In conclusion, examination with enteroclysis is distinctively superior to other radiological modalities in terms of specificity and sensitivity in the determination of etiology, level and degree of obstruction. It has several advantages: Barium suspension and methyl cellulose solution, which constitues the double conrast phase, can be infused directly into the intestines; in double contrast phase an optimal wall distension is obtained; the short duration of the examination allows the monitoring of passage and peristaltism; and 1/5 less barium suspension need compared to convantional passage graphies. It provides fast and accurate diagnosis and servies as a guide for laparoscopic bridectomy. It reduces the risk of obtructions and re-adhesion. It provides early diagnosis and thus a better chance of intervention when there is risk of strangulation. It also provides valuable information to clinicians. For all these reasons, enteroclysis keeps its position as the golden standard radiological examination method for small intestines. 86