Mesane tümörlerinin tanı ve evrelendirilmesinde bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme bulgularının karşılaştırılması
- Tez No: 115872
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALAADDİN VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
8. ÖZET : Bu çalışmada Kasım 2000 - Haziran 2002 tarihleri arasında Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Radyoloji Kliniğine mesane tümörü ön tanısıyla başvuran ya da rutin incelemede saptanan 32 olgu dahil edildi. Bu hastalara opersayondan önce BT ve MRG tetkikleri uygulandı. Bu yöntemlerin tam ve evrelemeye katkıları, birbirlerine üstünlükleri araştırıldı. Genel olarak baktığımızda BT ile % 75, MRG ile % 87,5 'ini doğru olarak evrelendirdik. Düşük evreli tümerlerde BT ve MRG'nin evrelemedeki doğruluk oranları düşerken tümörün evresi arttıkça her iki yöntemin doğruluk oranları artmaktadır.Evrelemedeki genel hatamız, tümörün olduğu evreden daha ileri evre olarak değerlendirilmesinden kaynaklandı. 53
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY: hi a 2 year period, 32 patients with Urinary bladder tumors were examined by CT and MRI at the Selçuk University, Faculty of Medicine, department of Radiology. After surgical operation in all patients, we -vahnn-ff effectiveness of these imaging methods at the diagnosis and Si»«n Our study, the mistakes in îhe staging of the bladder tumors were '*he ov7T":-'t3£r!n'(T of the tumors. 54