Mesane tümörlerinin tanı ve izleminde bard BTA stat testi ile idrar sitolojisinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 86729
  2. Yazar: MUSTAFA KAPLAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İRFAN HÜSEYİN ATAKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Mesane tümörlerinde halen standart tanı yöntemi sistoskopidir. Hastaların yaklaşık % 70'ine yüzeyel tümör iken tam konur. Biz, Bard Bladder Tumor Antigen (BTA) stat testi ile idrar sitolojisinin mesane tümörlerinin tam ve izleminde etkinliğini araştırarak sonuçlarını karşılaştırdık. Ağustos 1997 ile Ekim 1998 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Polikliniği'ne mesane tümör hikayesi ile başvuran veya semptom ve bulgular ile mesane tümörü şüphe edilen ve rutin sistoskopik kontrole alınan 103 hasta çalışmaya alındı. Histopatolojik inceleme sonucu mesane tümörü tanısı konan 51 olgudan 48'i erkek (% 94,1), 3'ü kadın (%5,9)'dı. Yaş ortalaması 61,2 ± 9,3 idi. Sınır değerler 38 ile 80 arasında değişmekteydi. Ellibiri tümörlü toplam 103 olguda yaptığımız bu çalışmanın sonuçlan BTA duyarlılığım %84, idrar sitolojisi duyarlılığını ise %20 olarak ortaya koymuştur. BTA ve idrar sitolojisi beraber yapıldığında ise idrar sitolojisinin BTA duyarlılığını arttırmadığı görülmüştür. BTA özgüllüğü %83, idrar sitolojisi özgüllüğü ise %100 idi. Daha önce mesane tümörü nedeniyle tedavi edilen 28 kişilik izlem grubunda BTA duyarlılığı %70, idrar sitolojisi duyarlılığı ise %0 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, mesane tümörlü hastaların tam ve izleminde, BTA testi idrar sitolojisine göre daha az özgül ancak daha fazla duyarlı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cystoscopy is still the standart method used in the diagnosis of bladder tumors. Approximately 70% of the patients are recognized at the stage of superficial tumor. In this study we looked for the efficacy of Bard Bladder Tumor Antigen (BTA) stat test and urine cytology in the diagnosis and follow-up of bladder tumors and compared the results. One hundred three patients with a history or symptoms and signs of bladder tumor who were admitted to the urology outpatient clinic of Thrace University Faculty for Medicine between August 1997 and October 1998 were included in the study. Histopathological examination revealed bladder tumor in 51 out of 103 patients; 48 of them were male (94,1%), and 3 were female (5,9%). The mean age of the patients was 61,2±9,3 years ranging from 38 to 80 years. The results of this study which was carried on totally 103 patients of which 51 were diagnosed as having bladder tumor demonstrated that the sensitivity of BTA and urine cytology in the diagnosis of bladder tumor was 84% and 20% respectively. The combination of BTA with urine cytology did not further increase the sensitivity of BTA test. The specifity of BTA and urine cytology was 83% and 100% respectively. In a follow-up group comprising 28 patients who were treated previously for bladder tumor the sensitivity of BTA test and urine cytology was 70% and 0% respectively. In conclusion, BTA test is less specific but more sensitive than urine cytology in the diagnosis and follow-up of patients with bladder tumor. Cf\