Koklear implant programı ACE konuşma stratejisinin parametrelerinin optimizasyonu
- Tez No: 115892
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVMA MADANOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Bu araştırmada postlingual koklar implant kullanıcılarında, koklear implant programlamasında kullanılan konuşma stratejilerinden Advanced Combination Encoders'ın ( ACE ) uyarım hızı, maksima sayısı, jitter oranı ve frekans dağılım tabloları gibi parametrelerini değiştirerek en optimal programı bulmak ve programlama yapmada kullanılan bu parametrelerin implant ile konuşmayı anlama performansı üzerine etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Çalışmaya dahil edilen 14 postlingual hastaya uyarım hızı 720 Hz, 900 Hz, 1200 Hz ve 1800 Hz, maksima sayısı 8,12 ve 16, jitter oranı 0,%i0 ve %20, frekans dağılım tabloları no.1 ve no.7 olarak değiştirilip, açık ve kapalı uçlu konuşma testleriyle karşılaştırıldı. Her parametrenin test edilmesinden sonra hastalar, farklı dinleme durumlarındaki tercihlerini belirtmeleri istenen anket formlarını cevapladılar. Farklı uyarım hızları kullanılması sadece kelime sonu ünsüzünü ayırdetme testi üzerinde anlamlı farklılık yarattığı, 1800 Hz kullanılarak yapılan programla diğer uyarılma oranlarına göre konuşma testlerinden daha düşük neticeler alındığı saptandı. 1800 Hz dışındaki diğer uyarım hızlan, maksima sayıları ve jitter oranlan arasında konuşma testlerinde fark elde edilmedi. Frekans dağılım tabloları karşılaştırıldığında ise 7 No'lu frekans tablosu ile hastaların daha iyi performans gösterdiği saptandı. Anket formundan elde edilen cevaplar, farktı dinleme durumlarında değişik uyarım hızlarını tercih ettiklerini, jitter ve maksimada standart ayarları seçtiklerini.frekans dağılım tablosunda ise 7 no.lu tablonun tercih edildiğini göstermiştir. Frekans dağılım tabloları ve 1800 Hz'iik uyarılma hızı dışında. programlamada kullanılan parametrelerin anlamlı farklılık yaratmadıkları için kullanılabileceği sonucuna varılmıştır ancak programlama sırasında kişisel farklılıkların gözönünde tutulması gerekmektedir ve implant programları ile konuşmayı anlama performansı düşük olan hastalara farklı program seçenekleri sunulmalıdır. 1 DOKÜMANTASYON «HM
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to investigate Die effect of variations in stimulation rate.maximajitter and frequency allocation tables on speech understanding in 14 postiingual cochlear implant patients who use Advanced Comination Encoders ( ACE ) as a speech coding strategy and to find out the optima} programming parameters. Open and closed set speech test results obtained when the stimulation rate is varied to 720 Hz, 900 Hz, 1200 Hz, 1800 Hz, maxima to 8,12 and 16, jitter to 0, % 10, % 20 and frequency allocation tables to No.1 and No.7, were compared. Subjective preferences were assessed using a comparative questionnaire at the end of each period of evaluation.No statistical difference in group performance between maxima, jitter and stimulation rates, except 1800 Hz in identification of consonant at the end of ihe word test, were observed in speech tests. Significantly poorer performance was observed when frequency table No.1 was compared with frequency table No.7 on speech tests. Responses to the comparative questionnaire indicated that patients preferred different stimulation rates for different listening situations, mostly default settings for jitter and maxima and the frequency table No.7. As conclusion, except stimulation rate of 1800 Hz, and frequency table No.1, all the other parameters can be chosen to program the speech processor since no statistical difference was obtained. But individual variations should be kept in mind while programming, and different programming options should be offered especially to patients with poor speech understanding.