Adana ve İçel illerinde sağlık ocakları ile ana çocuk sağlığı ve aile planlaması hizmeti alanların algıladıkları kalite düzeyi (memnuniyeti) ve bunu etkileyen faktörler
Perceived quality level and the factors affecting of those who received family planning services from health centers and mother child health and family planning centers in Adana and İçel
- Tez No: 115910
- Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER ÖZTEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121525
Özet
ÖZET UZ, M.H. Adana ve İçel İllerinde Sağlık Ocakları ve Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezlerinden Aile Planlaması Hizmeti Alanların Algıladığı Kalite Düzeyi ve Bunu Etkileyen Faktörler, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Sağlık Yönetimi Programı Doktora Tezi, Ankara, 2002. Bu tez çalışmasında iki araştırma yer almaktadır. Birincisi Adana ve tçel illerinde sağlık ocağı ve ana çocuk sağlığı ve aile planlaması (AÇSAP) merkezine başvuran kadınlarla almış oldukları aile planlaması hizmetinden memnunniyetlerinin ölçüldüğü araştırmadır. Bu araştırmada Adana'da iki AÇSAP merkezi ve 30 sağlık ocağında 573 ve İçel'de iki AÇSAP merkezi ve 28 sağlık ocağında 322 olmak üzere toplam 895 kadın araştırmaya dahil edilmiştir. Kadınların aldıkları aile planlaması hizmetlerinden algılanan kalite düzeylerinin saptanması ve bu algılanan kaliteyi etkileyen kişisel ve kurumsal faktörleri tespit etmek amacıyla önceden hazırlanmış ve test edilmiş anket formu aracılığıyla veriler toplanmıştır. Algılanan kalite düzeyini saptamak amacıyla sorulan toplam 12 soruya verilen cevaplara göre hesaplanan toplam algılanan kalite puanı ortalaması 8.41 ± 1.46'dır. Araştırmaya katılan gruplar arasında;“personelin hizmet süresince kadına oturması için yer göstermesi”(p=0.000),“hizmet sunan personelin adım bilme/personelin adım söylemesi”(p=0.000) ve“aile planlaması ile ilgili broşür alma/verilmesi”(p=0.000) konusunda anlamlı farklılık saptanmıştır. İkincisi ise bu araştırmada kullanılan soru formunda yer alan ve algılanan kalite düzeyini belirlediği düşünülen soruların geçerliliğinin İçel ilinde AÇSAP Merkezi ve dört sağlık ocağında Likert ölçeği kullanılarak test edildiği saha araştırmasıdır. İlk araştırmaya katılanlarla benzer özellikler taşıyan toplam 1 19 kadın ile görüşülmüş, bu araştırmanın sonucuna göre toplam algılanan kalite ile ilgili 12 sorudan sadece beş tanesine ait korelasyon katsayısı anlamlı bulunmuştur. Her iki araştırmanın sonuçlarına göre ilk araştırmada kullanılan soruların katılımcıların aile planlaması hizmetlerinden algıladıkları kalite düzeyini Ölçme konusunda yeterliliğinin tekrar gözden geçirilmesi gerektiği ortaya çıkmıştır. Anahtar Kelimeler : Algılanan kalite, memnuniyet, Likert ölçeği, geçerlilik, kalite, sağlık, birinci basamak sağlık hizmetleri, Adana, İçel
Özet (Çeviri)
ABSTRACT UZ, M.H. Perceived Quality Level and The Factors Affecting of Those Who Received Family Planning Services from Health Centers and Mother Child Health and Family Planning Centers in Adana and içel, Hacettepe University, Health Sciences Institute PhD Thesis in Health Management, Ankara, 2002. This thesis covered two different surveys. The first assessed percieved quality level of those women who visited health centers and Maternal Child Health and Family Planning (MCH/FP) centers in Adana and içel provinces. In total 895 women interviewed were included into the analysis (573 women who visited 30 health centers and two MCH/FP centers in Adana and 322 women who visited 28 health centers and two MCH/FP centers in içel). The data collected through an exit interview questionnaire to assess individual and also institutional factors that potentially affect their satisfaction level. Mean of total satisfaction score, calculated according to the partticipants' answers to 12 specific questions, was 8.41 ± 1.46. Statisticaly significant differences were calculated between the provinces in the following factors thought that affecting satisfaction level of the women:“the client was seated during service provision”(p=0.000),“the client known name of the staff/the staff told his/her name”(p=0.000) and“the client took/was given a family planning brochure”(p=0.000). The second survey aimed to test validity of the questions used in the first survey through Likert scale and conducted in only içel city center. In total 119 women who visited one MCH/FP center and four health centers were interviewed in içel. According to the results of this survey, five questions' correlation coefficients were found statistically significant, means that out of 12 satisfaction questions only those five questions were found as valid. According to the results gathered from both surveys, the questions used in the first survey should be reviewed in terms of validity to assess perceived quality level of family planning service users. Key words : Perceived quality, patient/cleint satisfaction, Likert scale, validity, quality, health, primary health care, Adana, Icel.