Porselen inley ve kompozit inleyin klinik olarak karşılaştırılması
Clinical compare of porcelain and composite inlay restoration
  1. Tez No: 115925
  2. Yazar: BİLSEN RAKİBE KAYTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BANU ÖNAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
122. ÖZET Bu çalışmanın amacı iki farklı inley materyalinin, klinik performanslarını modifıye USPHS kriterlerine göre 18 ay süreyle belirlemektir. Bu yaptığımız çalışmayı desteklemek amacıyla Taramalı Elektron Mikroskobunda porselen ve kompozit inleylerden kesitler alarak inceledik. Klinik çalışmada 47 hastaya toplam 75 inley restorasyon yapılmıştır. Uygulanan inley restorasyonlar modifiye USPHS kriterlerine göre; marjinal uyum, renk uyumu, marjinal renklenme, yüzey pürüzlülüğü, postoperatif hassasiyet, anatomik form kaybı, sekonder çürük bakımından iki araştırıcı tarafından değerlendirilmiştir. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlara göre her iki inley inley restorasyonları arasında renk uyumu hariç istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır. Marjinal adaptasyon, marjinal renklenme, yüzey düzgünlüğü kriterlerinde görülen değişim, her iki inley materyalinde de görüldüğü için, tek farklı sonuç renk uyumu kriterinde kompozit inleyin daha fazla renklenmesidir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre porselen ve kompozit inleyler klinikte kompozit ve amalgam restorasyonlar önemli bir alternatif oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
123 SUMMARY The aim of this in vivo study was to evaluate the clinical performance of 2 different inlay materials, as per modified USPHS criteria, for a period of 18 months. To support this study, sections of porcelain and composite inlays were observed by Scanning Electron Microscope. In the clinic a total of 75 inlays have been applied to 47 patients. Applied inlay restorations have been evaluated by 2 researchers, as per modified Ryge criteria, for marginal adaptation, color match, secondery caries, anatomic form los, marginal discoloration, post operative sensitivity, and surface roughnes. As per the results optained from this study, statistically no significant difference has been found between the two types of inlays, other than the collor match. The differences observet in the marginal adaptation, marginal discoloration, surface roughness criteria were also noted an both inlays, therefore the only significant difference was found to be the more coloring of composite inlay in color match criteria. According to the results of this study porcelain and compozite inlay restoration present serious alternative to composite and amalgam restorations.