Açık Ni-Ti coil springler ve süper elastik Ni-Ti ark telleri ile yapılan molar distalizasyonu yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of two techniques for molar distalization with open Ni-Ti coil springs and super elastic Ni-Ti arch wires
- Tez No: 115924
- Danışmanlar: PROF.DR. RÜŞTİYE SÜRÜCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
91 ÖZET Bu çalışmada, süper elastik Ni-Ti ark telleri ve açık Ni-Ti coil springier kullanılarak yapılan iki farklı üst 1. molar distalizasyon yönteminin dişsel ve iskeletsel etkileri, lateral sefalometrik film ve model analizleriyle karşılaştırılarak incelenmiştir. Çalışmamızda iskeletsel Sınıf I veya Sınıf II maloklüzyona sahip, dişsel bilateral Sınıf il molar ilişkisi gösteren, gelişim yönü horizontal yada normal olan, normal veya derin kapanış gösteren, alt dental arkta ortodontik bir düzensizlik bulunmayan 16 kız 5 erkek, toplam 21 birey tedavi edilmiştir. Bireyler rastgele iki gruba ayrılmış ve 11 bireyde süper elastik Ni-Ti ark telleri, 10 bireyde ise açık Ni-Ti coil springier kullanılarak üst 1. molarlar distalize edilmiştir. Ni-Ti ark teli grubundaki 6 kız, 5 erkek bireyin distalizasyon başındaki yaş ortalaması 14, açık coil spring grubundaki 6 kız, 4 erkek bireyin distalizasyon başındaki yaş ortalaması ise 12.59 yıldır. Birinci grupta distalizasyon süresi ortalama 4.21 ay, ikinci grupta ise 4.78 aydır. Distalizasyon öncesi ve sonrası elde edilen 84 adet lateral sefalometrik film ve 42 adet çalışma modeli üzerinde açısal ve boyutsal ölçümler yapılmış ve sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Her grup içindeki bireylere ait distalizasyon öncesi ve sonrası değerler arasındaki farkların, grup içi istatistiksel önemi Wilcoxon testi ile belirlenmiştir, iki grup arasındaki farkların önemi ise Mann-Whitney U testi ile değerlendirilmiştir. Ni-Ti ark telleri ve açık Ni-Ti coil springier kullanılarak yapılan molar distalizasyonu sonucu belirlenen istatistiksel olarak önemli değişiklikler aşağıdaki gibidir: - Her iki grupta da etkin molar distalizasyonu saptanmıştır. - Her iki grupta da 1. molarlarda rotasyon ve distal yönde devrilme, 1. premolar ve kesici dişlerde mezial yönde devrilme saptanmış, overbite miktarı azalırken, overjet miktarı artmıştır. - Bu bulgular Ni-Ti ark teli grubunda daha fazla bulunmuştur - Her iki grupta da dik yön boyutları artış göstermiş, alt çene arkaya ve geriye rotasyon yapmıştır.
Özet (Çeviri)
92 SUMMARY In the present study, skeletal and dental effects of two different upper first molar distalization techniques utilizing super elastic Ni-Ti arch wires and Ni-Ti open coil springs are compared by cephalometric and model analyses. 21 patients, 16 female and 5 male with Class I or Class II skeletal malocclusion, bilateral dental Class II molar relationship showing normal or sagittaly directed growth pattern, deep overbite and well alligned lower arch are treated. The sample is randomly divided in two groups. Upper first molars are distalized with superelastic Ni-Ti arch wires in 11 patients and with Ni-Ti open coil springs in 10 patients. Mean ages for the first and second groups were 14 and 12.59 consecutively. Distalization took 4.21 months for the first group and 4.78 months for the second group. 84 cephalometric films and 48 dental cast images that have been taken before and after distalization were analysed by angular and linear measurements and the results were evaluated statistically. The statistical significance of the changes in the measurements during the observation period of each patient in both groups was determined by Wilcoxon test. The statistical significance of the differences between the two groups was compared by Mann-Whitney U test. Important statistical differences resulting from molar distalization by using Ni-Ti arch wires and open Ni-Ti coil springs are as follows: - Molar distalization is accomplished in both groups. - Rotation and distal tipping of first molars, mesial tipping of first premolars and incisors, increase in overjet and reduction in overbite is observed in both groups. - Those findings were more pronounced in Ni-Ti arch wire group. - With an increase in vertical dimension, downward and backward rotation of the mandible is observed.