Behçet hastalarında periodontal durum saptaması
Periodontal status in Behçet's disease
  1. Tez No: 115963
  2. Yazar: FATMA SÖNMEZATEŞ (ABDURRAHMANOĞLU)
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ASLAN Y. GÖKBUGET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
7. ÖZET Bu çalışmada Behçet hastalarında periodontal durumu belirlemeyi ve periodontal hastalık için risk faktörü olup olamayacağını değerlendirmeyi amaçladık. Elde edilecek verilerin Behçet hastalığına özgün olmasını sağlamak amacıyla tek körlü bir çalışma planladı. Çalışmaya şu gruplar dahil edildi: 1. Behçet hastalığı (25 hasta), 2.Ankilozan spondilit (20 hasta), 3.Romatoid artrit (20 hasta), 4.Tekrarlayan oral aft (20 hasta), 5.İnflamatuar barsak hastalığı (21 hasta), 6.Sistemik lupus eritematosus (20 hasta), 7.Tip 1 diabet (iyi kontrol edilemeyen - pozitif hastalıklı kontrol grubu olarak) (20 hasta), 8.Sağılıklı kontrol (22 hasta) grupları çalışmaya dahil edildi. Periodontal durumu belirlemek amacıyla aşağıdaki klinik ölçümler uydulandı: 1) Plak indeksi, 2) Gingival indeksi, 3) Sondalama derinliği, 4) Klinik ataşman düzeyi, 5) Sondalamada kanama, 6) Diştaşı indeksi, 7) DMF-t indeksi, 8) toplam diş sayısı. İstatistiksel değerlendirmede gruplar arası değerlendirmede tek yönlü varyans analizi, alt grup karşılaştırmalarında Tukey çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır. Sondalama derinliği ve klinik ataşman düzeyi ölçümleri dışındaki tüm ölçümlerin gruplar arası karşılaştırılmasında istatistiksel olarak anlamlı fark elde edilmemiştir. Sondalamada derinliği değerlerinin karşılaştırılmasında iyi kontrol edilemeyen tip 1 diabet grubu ve diğer gruplar arasında, klinik ataşman seviyesi ölçümlerinde ise iyi kontrol edilemeyen tip 1 diabet grubu ile sağlıklı kontrol grubu dışında diğer gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olduğu görülmüştür. 68Çalışmamızın sonucunda Behçet grubunda yüzeyel kronik periodontitisi görülebileceği ve Behçet hastalığının periodontal hastalık için bir risk faktörü olarak değerlendirilemeyeceği kanısına varılmıştır. 69
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The aim of our study was to determine the periodontal status in patients with Behcet's disease and to evaluate whether Behcet's disease is a risk factor or not for periodontal disease. A single blind study has been performed in order to provide orginality to the Behcet's disease in the datas that would be taken. The following groups were included in this study: 1. Behcet's disease (25 patients) 2. Ankylosing spondylitis (20 patients) 3. Rheumatoid arthritis (20 patients) 4. Reccurent apthosus lesions (20 patients) 5. Inflammatory bowel disease (21 patients) 6. Systemic lupus erythematosus (20 patients) 7. Poorly controlled type 1 diabet (20 patients) 8. Healthy controls (22 patients). To determine the periodontal status, the following clinical measurements were carried out: 1. plaque index, 2. gingival index, 3.probing depth, 4. clinical attachment level, 5. bleeding on probing, 6. calculus index, 7. DMF-t index, 8. total number of teeth. One-way ANOVA has been used to evaluate between the groups and Tukey's multiple comparison test was taken for the comparisons of subgroups. Excluding the measurements of probing depth and clinical attachment level scores, all the other measurements were found statistically nonsignificant differences in the comparisons between the groups. Significantly higher probing depth scores were noted in the patients with poorly controlled type 1 diabet compared to the other groups. We noted significantly higher clinical attachment level scores in the patients with poorly controlled type 1 diabet compared to the other groups except healthy control group. 70According to our data, in the patients with Behcet's disease early to moderate chronic periodontitis can be seen on the base of probing depth and clinical attachment level scores and Behcet's disease is not likely to be a risk factor for the periodontal disease. 71