Lateral kondansasyon güta-perka yöntemi ve farklı sealer'lar ile doldurulan kök kanallarında dentin bonding ajanı kullanılmasıyla ortaya çıkan etkinliğin mikrosızıntı yöntemi ve scanning elektron mikroskobu ile değerlendiirilmesi
Stereomicroscopic and scanning electron microscopic evaluation of root canals obturated with laterally condensed gutta-percha, different kinds of root canal sealers and dentin bonding agent
  1. Tez No: 115962
  2. Yazar: TUBAHAN KAYA BÜYÜKKALAYCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENVER SEDAT KÜÇÜKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 4114
Özet
97 ÖZET Bu çalışmanın amacı, dentin bonding ajanı ve farklı kök kanalı sealer'ları kullanılarak lateral kondansasyon guta - perka tekniği ile doldurulan kök kanallarında, hermetik tıkama etkinliğini stereomikroskopta apikal boya sızıntısı yöntemi ile değerlendirmektir. Bu çalışmada aynı zamanda, dentin bonding ajanının kök kanallarına farklı uygulama yöntemleri irdelenmiş ve dentin bonding ajanı uygulanan deney grupları, dentin bonding ajanı uygulanmayan kontrol grupları ile apikal sızıntı açısından karşılaştırılmıştır. Uygulama sonucunda kök kanalı dentin duvarında oluşan hibrit tabakasının varlığı, dentin bonding ajanının dentin kanallarına penetrasyonu ve dentin bonding ajanı ve sealer / güta-perka arasındaki bağlantı scanning elektron mikroskobu (SEM) ile değerlendirilmiştir. Çalışmamızda 174 adet tek köklü ve tek kanallı alt - üst kesici ve kanin sürekli çekilmiş insan dişi kullanılmıştır. Mesial ve bukkal yönden radyografileri alınarak, Schneider, yöntemiyle kök - kanal eğimleri hesaplanan dişlerin, sadece düz kanallı olanları çalışmada kullanılmıştır. Dişlerin kök kanalları Ni - ti döner alet sistemlerinden HERO 642 sistemi kullanılarak, step - down tekniğine göre şekillendirilmiştir. Dişlerin kök kanallarının biyomekanik olarak hazırlanmasından sonra, kök kanallarının doldurulmasında şu kök kanalı dolgu materyalleri kullanılmıştır: 1- Dentin Bonding Ajanı (Scotchbond Multi Purpose Plus ); 2- AH Plus Kök Kanalı Sealer' ı ; 3- Roeko Seal Automix (RSA) Kök Kanalı Sealer' ı.98 Kök kanallarının şekillendirilmesinden sonra, dişler şu şekilde deney ve kontrol gruplarına ayrılmıştır. Deney Grupları : Grup 1 : Bonding Ajanı + AH Plus ( n = 75 ) Grup 2 : Bonding Ajanı + RSA ( n = 75 ) Kontrol Grupları : Bonding Ajanı kullanılmadan yalnızca kök kanalı sealer'ları kullanılmıştır. Grupl(Kl):AH(n=12) Grup2(K2):RSA(n = 12) Deney ve kontrol gruplarındaki dişlerin kök kanallarının doldurulmasında lateral kondansasyon guta - perka tekniği kullanılmıştır. Deney Gruplarında dentin bonding ajanının kök kanallarına uygulanması üç farklı şekilde yapılmış ve deney grupları kendi aralarında şu şekilde üç alt gruba ayrılmıştır: Grup 1.1- Dental Şırınga ile; Grup 1.2- Paper Point ile; Grup 1.3- Ultrasonik Aparey ile Grup 2.1- Dental Şırınga ile; Grup 2.2- Paper Point ile; Grup 2.3- Ultrasonik Aparey ile Scotchbond Multi Purpose Plus Dentin Bonding Ajanı üretici firmanın önerilerine uygun olarak kök kanallarına uygulanmış, AH Plus ve RSA kök kanalı sealer' lan ile lateral kondansasyon guta - perka tekniği uygulanarak kök kanallarının doldurulması işlemleri tamamlanmıştır. Bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; her bir deney grubunun alt gruplarından seçilen 20 ve kontrol gruplarından seçilen 12'şer adet olmak üzere toplam 144 adet diş çini mürekkebi içinde 72 saat bekletilmiş, şeffaflaştırma tekniği uygulanarak saydam hale getirilen dişlerdeki apikal sızıntı stereomikroskop ile değerlendirilmiştir. Daha sonra verilerin istatistiksel analizi yapılmıştır.99 Bu çalışmada elde edilen mikrosızıntı verilerinin istatistiksel analizinde Non Parametrik Varyans Analizi Kruskal Wallis Testi ve Mann - Whitney U Testi kullanılmış ve şu sonuçlara varılmıştır. Grup l'in alt grupları apikal sızıntı açısından birbirleriyle kıyaslandığında, ortalama apikal sızıntı değeri en fazla dentin bonding ajanının kök kanallarına dental şırınga ile uygulandığı grupta, en az sızıntı değeri ise paper point ile uygulandığı grupta gözlemlenmiştir. Ancak, her üç alt grup arasında da, istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05). Grup 2'nin alt grupları kendi aralarında apikal sızıntı açısından değerlendirildiğinde, ortalama apikal sızıntı değeri en fazla dentin bonding ajanının kök kanallarına paper point ile uygulandığı grupta, en az sızıntı değeri ise ultrasonik aparey ile uygulandığı grupta gözlenmiştir. Ancak, her üç alt grup arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Apikal sızıntı açısından; Grup 1.1 ile Grup 2.1 ve Grup 1.2 ile Grup 2.2 arasındaki farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı görülmüştür (p>0.05). Grup 1.3 ile Grup 2.3 apikal sızıntı açısından karşılaştırıldığında, Grup 1.3'teki ortalama apikal sızıntı değerinin, Grup 2.3 'tekinden yüksek olduğu görülmüş ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05).100 Grup 1.3 ile Kontrol 1 grubu apikal sızıntı açısından kıyaslandığında, Grup 1.3 'ün ortalama sızıntı değeri, Kontrol 1 grubundan yüksek bulunmuştur ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05). İkinci bölümde ise; her bir deney grubunun alt gruplarından seçilen 5'er olmak üzere toplam 30 adet diş SEM'de incelenmek üzere ayrılmıştır. Dişler silikon bloklar içinde epoksi reçineye gömülmüştür. Epoksi reçine sertleştikten sonra çıkarılan dişler, İsomet'de uzunlamasına ikiye ayrılmış ve SEM'de incelenebilmeleri için bazı işlemlerden geçirilmiştir. Kök kanalı dentin duvarında oluşan hibrit tabakasının varlığı, dentin bonding ajanın dentin kanallarına penetrasyonu ve bonding ajanının dentin ve sealer / güta-perka arasındaki bağılantısı SEM'de değerlendirilmiştir. SEM'de incelenen deney gruplarındaki örneklerin tümünde her üç bölgeden alınan mikrofotoğraflarda, hibrit tabakasının varlığı ve dentin bonding ajanının dentin kanalları içine penetrasyonu gözlemlenmiştir. SEM mikrofotoğraflarında, örneklerin büyük çoğunluğunda kanal dentin duvarı ile dentin bonding ajanı ve sealer / güta-perka arasında sıkı bir bağlantı izlenmiştir. Bir kaç örnekte ise; bazı bölümlerde dentin duvarı ile sealer / güta-perka arasında aralık bulunduğu, ancak yine de hibrit tabakasının ve dentin kanalları içerisinde reçine uzantılarının izlenebildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
101 SUMMARY The purpose of this in vitro study was to compare the apical dye leakage in root canals obturated with laterally condensed gutta-percha, and an epoxy-resin-based, AH Plus, or a silicone-based, Roeko Seal Automix (RSA) root canal sealer in combination with a dentin bonding agent, Scotchbond Multi Purpose Plus, applied to the root canal walls with the help of a syringe, a paper point or an ultrasonically activated spreader. Hybrid layer formation, penetration of the dentin bonding agent into the dentinal tubules, and interface between the dentin bonding agent and the sealer/gutta-percha were also evaluated by scanning electrone microscopy. One-hundred-seventy-four mandibular and maxillary permanent extracted human incisors and canines with single root canals were used in the study. Root canal curvatures were determined by Schneider's technique on the radiographs taken from both mesial and buccal directions and only the teeth with straight root canals were included. Following the determination of working lengths, the root canals were instrumented with step-down technique by using HERO 642 nickel titanium rotary system. One-hundred-fifty teeth were divided into two groups, in which either AH Plus (Group 1) or RSA (Group 2) would be used as the sealer with lateral condensation of gutta-percha. Then, for both groups, three experimental subgroups with 25 teeth each were formed. In these subgroups, dentin bonding agent was applied according to the manufacturer's instructions by the help of a dental syringe (Groups 1.1 and 2.1), a paper point (Groups 1.2 and 2.2), or an ultrasonically activated spreader (Groups 1.3 and 2.3). Five teeth from each subgroup was used for SEM evaluation. The remaining 24 teeth were used as controls and half of these were obturated with AH Plus (Control 1) and the other half with RSA (Control 2) in combination with laterally condensed gutta-percha. Dentin bonding agent was not used in the control groups.102 Following the assessment of the quality of the obturation by means of radiographs taken from both mesial and buccal aspects, a total of 144 teeth was immersed in India ink solution for 72 h. Then the teeth were made clear and the extent of apical dye penetration was determined in mm by means of a calibrated ocular piece attached to a stereomicroscope. The data were statistically analyzed by using Non-Parametric Analysis of Variance Kruskal-Wallis Test and Mann-Whitney U Test. When the subgroups of AH Plus group (Group 1) were compared in regard to apical leakage, highest mean value was obtained for the subgroup in which the bonding agent was applied with a dental syringe (Group 1.1), and the lowest value for the one, in which a paper point was used for application of the dentin bonding agent (Group 1.2), however there was no statistically significant difference between the three subgroups (p>0.05). When the subgroups of RSA group (Group 2) were compared in regard to apical leakage, highest mean value was obtained for the subgroup in which the bonding agent was applied with a paper point (Group 2.2), and the lowest value for the one, in which the ultrasonic unit was used for application of the dentin bonding agent (Group 2.3), however there was no statistically significant difference between the three subgroups (p>0.05). No statistically significant differences were found between Groups 1.1 and 2.1 (p>0.05), and between Groups 1.2 and 2.2 (p>0.05). A significantly higher mean apical leakage value was detected for Group 1.3 when compared to that of Group 2.3 (P0.05). A significantly higher mean apical leakage value was detected for Group 1.3 when compared to that of Control 1 group (P0.05), and between Control 1 and 2 groups (p>0.05). A total of 30 teeth was embedded in silicon blocks, cut longitudinally and prepared for SEM evaluation. Observations were made at three levels along the root canal, namely coronal, middle and apical thirds. SEM microphotographs were taken, and hybrid layer formation, penetration of the dentin bonding agent into dentinal tubules and bonding between the dentin bonding agent and sealer/gutta-percha were recorded as present and absent. In most of the samples, SEM microphotographs revealed the presence of the bonding between the root canal wall dentin and dentin bonding agent and between the bonding agent and sealer/gutta-percha at all three levels of the root canal. Although gaps between the root canal wall dentin and sealer/gutta-percha were observed in some parts of a few specimens, hybrid layer formation along the root canal dentin and resin tags in the dentinal tubules could also be seen in these specimens.