Deneysel kemik defektlerinin iyileşmesinde kitosan ve kitosan-klindamisin jellerin etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesi
Histopathologic evaluation of chitosan and chitosan-clindamycin gels on the healing of experimental bone defects
- Tez No: 116012
- Danışmanlar: PROF.DR. KAMİL GÖKER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
1. ÖZET Bu çalışmanın amacı, kitosan ve kitosan-klindamisin jellerin deneysel olarak oluşturulan kemik defektlerine uygulandığında, kemikte yaratacağı değişikliklerin ve kemik iyileşmesine etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesidir. Bu çalışmanın deneysel aşamaları, Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Temel Bilimler Anabilim Dalı, Farmakoloji Bilim Dalı, Araştırma ve Hayvan Laboratuvarında, histolojik incelemeleri, Gülhane Askeri Tıp Akademisi Patoloji Anabilim Dalında, istatistiksel değerlendirmeleri, İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi, Biyoistatistik Anabilim Dalında gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda, 63 adet, 6 aylık, 250±20 gr ağırlığında Wistar Albino erkek sıçan kullanılmıştır. Sıçanları 21 denekten oluşan 3 gruba ayırdık. Sıçanların tümünde sağ tibialarına 1 cm uzunluğunda, 2 mm genişliğinde ve 2 mm derinliğinde standart defektler oluşturduk. Birinci grup olan kontrol grubunda, defektleri boş bırakarak ciltaltı ve cilt dikişleri ile, 2.grup kitosan grubunda, aynı cerrahi prosedür uygulanarak, defektler kitosan jel ile, 3.grup kitosan-klindamisin grubu, aynı cerrahi prosedür uygulanarak, kitosan-klindamisin jel ile doldurularak kapatıldı. Her grup 7'şerli üç alt gruba ayrılarak, 20., 40. ve 60. günlerde sakrifiye edilen deneklerin sağ tibiaları diseke edilerek %10'luk formol çözeltisi içerisinde 1 hafta bekletilerek fıkse edildi. Defekt bölgesinden alman kesitler histopatolojik olarak incelendi. Sonuç olarak kitosan ve kitosan-klindamisin jel kemik defektlerinin kapanması ve iyileşmesi açısından karşılaştırıldığında, kendi aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamakla birlikte, kitosan-klindamisin jel biraz daha etkili, kontrol grubuna göre ise her ikisi içinde ileri derecede istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Kitosan ve kitosan-klindamisin jel, kemik içi enfekte kavitelerin, osteomiyelit kavitelerinin, enfekte dişlerin çekim sonrası kavitelerin tedavisi, implant çalışmaları sırasında oluşturulan kavitelerin iyileşmesi, otojen kemik defekti uygulamalarında, onlay ve inley greft tekniği ile ogmentasyon öncesi kemik yüzeylerinde, artroplastilerde, büyük kistlerin tedavisinde malsuprelizasyon aşamasında kullanılabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY The aim of this study was to evaluate and compare the effects of chitosan and chitosan-clindamycin gels on the healing of experimental bone defects which are formed on the tibia bones of male Wistar Albino Rats. In our study, 63 male, 6 mounths-old male Wistar Albino Rats having weights of 250±20 gr. were used. Rats were divided into 3 groups, each had also 3 subgroups. Each subgroup had 7 rats. Then we prepared experimental bone defects, 1 cm in length, 2 mm in width by using 2 mm stainless steel round burs, that were ended at the cortical bone level on the right tibias of each rats. In the first group defects are closed without placing any material, in the second group defects were filled with chitosan gel and in the third group the defects were filled with chitosan-clindamycin gel. All defects were sutured with vicryl sutures. The rats were sacrified on 20., 40. and 60. days. The right tibias of sacrified rats were removed, fixed in 10% formaline solution for 7 days and the samples were prepared for histopatological evaluation. According to our findings; compared with the control group, chitosan and chitosan-clindamycin gels significantly improve bone healing and new bone formation. Although chitosan-clindamycin group is seem to be more effective compared with the chitosan group there is no significantly important difference between two groups. As a result of our study, we think that, chitosan and chitosan-clindamycin gels can be usefull in the treatment of infected bone cavities, cronic osteomyelitis cavities, extraction cavities of infected teeth, in artroplasty procedures, with autogen bone grefts, before onley and inlay greft augmentation and in the management of large cystic cavities.