Otojen kemik greftlerinin fiksasyonunda fibrin yapıştırıcı ve n-butil-2-siyanoakrilatın etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
The experimental evaluation of fibrin glue and n-butyl-2-cyanoacrylates effects of fixation at autogenous bone grafts
- Tez No: 116011
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BAHAR GÜRSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
1. ÖZET Bu çalışmanın amacı sıçanlarda deneysel olarak oluşturulan kemik defektlerine, alınan otojen kemik grenlerinin, fibrin yapıştırıcı ve n-butil-2-siyanoakrilat kullanarak yapıştırılması ve bunların etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesidir. Çalışmanın deneysel aşaması Marmara Üniversitesi Dişhekimliği Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı Araştırma ve Hayvan Laboratuvarında, histopatolojik incelemeler, İ.Ü Onkoloji Enstitüsü Tümör Patolojisi ve Onkolojik Sitoloji Anabilim Dalın'da gerçekleştirildi. Bu amaçla çalışmamızda 63 adet, 6 aylık, (250±20) gr ağırlığında, erkek Wistar- Albino sıçan kullandık. Sıçanları 3 gruba ayırdık. Her grupta, 21 adet sıçanın sağ tibialarından standart trefin frez ile otojen kemik grefti alıp, oluşturulan defekte sabitledik. Kontrol grubunda greft vicryl sutur ile sabitlendi. Diğer iki grupta fibrin yapıştırıcı (Tisseel®) ve n-butil-2-siyanoakrilat (Histoacryl®) greft fıksasyonu için kullanıldı. Her grubu 3 alt gruba ayırdık ve ve sıçanları 2,4 ve 6 haftalık periyodlarda sakrifiye ettik. Sakrifıye ettiğimiz sıçanların sağ tibialarını çıkarıp % 10'luk formol içinde 1 hafta bekleterek fıkse edip, greft bölgesinden alınan kesitleri, histopatolojik olarak inceledik. Kondroblastik aktivite açısından gruplar arasında fark olmadığı, greft rezorpsiyonunun kontrol ve diğer gruplarda aynı derecede olduğu saptandı. Lenfosit plazma hücre infiltrasyonu ve nötrofıl polimorf infiltrasyonu 2,4,6. haftada n-butil-2 siyanoakrilat grubunda en yüksek bulundu. N-butil-2-siyanoakrilat grubunda yabancı cisim reaksiyonunun, nekroz ve iltihabi hücre infiltrasyonunun yüksek olduğu tespit edildi. 6 hafta sonunda fibrin yapıştırıcı grubunun osteoblastik aktivite, defektte kapanma, akut ve kronik enfeksiyon derecesi açısından kontrol grubu ile aynı fakat n-butil-2 siyanoakrilat grubuna göre daha üstün olduğu tespit edildi. Sonuç olarak Fibrin yapıştırıcı ile gerçekleştirilen greft fiksasyonunun n-butil-2 siyanoakrilat ile yapılana göre daha başarılı olduğuna, oral ve maksillofasiyel cerrahide kuvvete maruz kalmayacak çok parçalı çene ve yüz kemiklerinin fraktürlerinde, çocuklarda ve erişkinlerde prosessus alveolaris kırıklarında, preprotetik ve implant cerrahisinde inley ve onley kemik greftlerinin fiksasyonunda, doku yapıştırıcıların kullanılabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY The aim of the study was to evaluate and compare the effects of fibrin glue and n- butyl-2-cyanoacrylate used for fixation of autogenous bone grafts in Wistar- Albino rats. For this purpose, 63 male, 6 months-old Wistar- Albino rats of weight (250±20) gr, were used in our study.The rats were divided into 3 groups and each group had 3 subgroups. Subgroups cotained 7 rats. In the first group, standart otogenous bone grafts were prapered from their left tibia by using trephine drill and this graft were fixed by vicryl suture. In the other two groups, fibrin glue (Tisseel®) and n-butyl-2-cyanoacrylate (Histoacryl®) were used to fix the autogenous bone greft. The rats were sacrificed at periods of 2,4 and 6 weeks. The right tibias of rats were fixed in 1 0% formoline solution for a period of 7 days and the materials were prepared for histopathological examination. We noticed that there were no difference of chondroblastic activity between the groups and the greft resorption degree were the same in Control and the other two groups. Lymphocyte plasma cell infiltration and polymorfic neutrophil infiltration were found highest in the 2,4 and 6 weeks intervals of n-butyl-2-cyanoacrylate group. In n-butyl-2-cyanoacrylate group, foreign body reaction, necrosis and inflamatory cell infiltration were established in higher values. At the end of 6 weeks, fibrin glue group showed the same values of osteoblastic activity, closing defect,acute and chronic inflamation as control group but better than n-butyl-2- cyanoacrylate group. As a result of this study, the autogenous bone greft fixation performed by fibrin glue is better than n-butyl-2-cyanoacrylate histopathologically and it can be an alternative to conventional fixation techniques. The tissue glues can be used in oral and maxillofacial surgery at treatment of small piece fractures, maxillary wall fractures, alveolar bone fractures in children and adults, fixing onley, inley bone grafts.