Kiğı barajı ve yakın çevresinin jeolojisi
The Geological features of Kiğı dam and close area
  1. Tez No: 116632
  2. Yazar: SIDDIK SADİ YAPICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN TANYOLU, DOÇ. DR. ERCAN AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Yüksek lisans Tezi KİĞI BARAJI VE YAKIN ÇEVRESİNİN JEOLOJİSİ Sıddık Sadi YAPICI Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı 2002; Safya :47 Bu çalışma Kiğı barajı ve yakın çevresine ait 1/25.000 ölçekli jeolojik haritasının yapılarak inceleme alanı içerisinde yüzeyleyen kayaç birimlerinin tespit edilip; petrografik, paleontolojik, yapısal ve mühendislik özelliklerinin ortaya çıkarılması amacıyla yapılmıştır. Çalışma alanının en yaşlı birimini Üst Kretase yaşlı Elazığ Magmatitleri oluşturmaktadır. Andezit, bazalt, andezitik agiomera ve diyabaz litolojisi ile temsil edilen bu birimin üzerine uyumsuzlukla konglomera, kumtaşı, kiltaşı, ve kireçtaşından oluşan, Üst Kretase yaşlı Sağdıçlar Formasyonu gelmektedir. Sağdıçlar Fornasyonu'nu Üst Oligosen yaşlı Kırkgeçit Formasyonu uyumsuzlukla özetlemektedir. Kırkgeçit Formasyonu üzerinde Üst Miyosen yaşındaki konglomera kumtaşı ve kiltaşı litolojisinden oluşan Çaybağı Formasyonu uyumsuz olarak yer almaktadır. Çalışma sabasının en genç birimlerini Kuvaterner yaşlı taraça ve alüvyonlar oluşturmaktadır. Kiğı barajı, Peri suyu üzerinde Kiğı ilçesinin kuşuçuşu 6 km kuzeyinde, Tekbaş mahallesinin 1,5 km kuzeydoğusunda, Topraklık mahallesinin 2,5 km güneydoğusunda 1226 m talveg kotunda ve 168 m yüksekliğinde kil çekirdekli kaya dolgu tipinde inşaa edilecektir. İnceleme alanında etkili olan orojenik ve tektonik faaliyetler bölgede yüzeyleyen tüm kayaçları etkilemiş; farklı doğrultu ve eğimlerde çatlak, fay ve kıvrımların oluşmasına neden olmuştur. Kuzey Anadolu Fay hattının çalışma sahasının 15 km kuzeyinden geçiyor olması ve fayın halen aktifliğini devam ettirmesi bu yapılatın oluşmasında etkili olmuştur.Çalışma sahası iki önemli fay zonu olan Doğu Anadolu Fayı (I)AF) ile Kuzey Anadolu Fayı (KAF) arasında yer almaktadır. Bu iki fay.zonu arasında kalan bölgede oldukça yoğun bir sismik aktivite mevcuttur, ve bu bölgede tarihi ve aletsel kayıtlara göre çok sayıda deprem meydana gelmiştir. Çalışma sahası birinci derece deprem bölgesinde yer almaktadır. Çalışma sahasında yüzeyleydi sedimanter ve volkanik birimler mühendislik yapıları açısından sorun yaratabilecek durumdadır. Ancak gerekli rehabilitasyon ve stabilizasyon yöntemleri ile bu sorunlar giderilebilir. ANAHTAR KELİMELER: Kiğı. (Bingöl). Hlazığ Magmatitleri, Sağdıçlar Formasyonu. Kırkgeçit Formasyonu. Çaybağı Formasyonu. Tektonik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis The Geological Features of Kiğı Dam and Close Area Sıddık Sadi YAPICI Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering 2002; Page;47 The aim of this study is to point out the structural, engineering, petrographicai and paleoHtological features of the rocks which outcrop in the study area make up its 1/250000 scale geological map. The oldest unit of the study area is Upper Cretaceous Elazığ Magmatics, consisting of andesite, basalt, andesitic aglomeraand diabase dykes. Upper Cretaceous Sağdıçlar Formation covers the oldest unit with discon&rmity and composes conglomerate, sandstone, ckystone and limestone. Upper Oligocene Kırkgeçit Formation is covered with an unconformity by Upper Miocene-Pliyocene? Çaybağı Formation which consist of conglomerate, sandstone and claystone. The youngest units of the area are alluviums and river terraces. The Kiğı dam will be established as rock fill with clay core six km north of the Kiğı Township. All the rocks of the investigated area were affected by tectonism and a result of this tectonic activity» faults, fractures and folds were occurred. Possibly this tectonic activity is related to the active SE-NW directed North Anatolian fault passing 15 km north of the study area. The investigated area is situated between East Anatolian Fault and North Anatolian Fault near west of the Karlıova joint to the east which are the main tectonic units of the Turkey. There is effective seismic activity in the area between these two main faults. Historical and present data are showing that a number of earthquakes happened in the study area and around of it. At the same time the study area occurs in the maximum earthquake risk zone.However the sedimanler and volcanic units of the study area have problems in engineering mean, these can be solved by detail and perfect scientific works. KEY WORDS: Kiğı. (Bingöl). Elazığ Magmalics. Sağdıçlar, Formation. Kırkgeçit Formation. Çaybağı Formation. Tectonics.