Rüzgar enerjisi ve Elazığ şartlarında bir rüzgar santrali tasarımı
Wind energy and a wind plant which is designed for Elazığ conditions
- Tez No: 116652
- Danışmanlar: PROF. DR. ATA SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Ill ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ RÜZGAR ENERJİSİ VE ELAZIĞ ŞARTLARINDA BİR RÜZGAR SAIVTRALİ TASARIMI Muhammet TOKLU Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Elektrik Eğitimi Anabilim Dalı 2002, Sayfa : 98 Yenilenebilir enerji kaynaklarından biri olan rüzgar enerjisi bunlar arasında önemli bir yer tutar. Enerji kaynaklarının bir çoğu zamanla azalırken rüzgar enerjisi, Güneş var olduğu sürece yok olmayacaktır. Rüzgar enerjisi uzun zamandan beri bilinmektedir. Bu çalışmada, rüzgar, rüzgar ölçen aletler, rüzgar enerjisi, rüzgar enerjisinin elektrik enerjisine dönüşümü, rüzgar türbinleri, rüzgar santralleri ve Elazığ iklimi incelenmiştir. Son bölümde, Elazığ şartlan için bir rüzgar santrali tasarımı yapılmıştır. Anahtar Kelimeler : Rüzgar, rüzgar enerjisi, rüzgar türbini, rüzgar santrali, Elazığ
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Master Thesis WIND ENERGY AND A WIND PLANT WHICH IS DESLNGNED FOR ELAZI? CONDITIONS Muhammet TOKLU Fırat University Graduate School of Naturel and Applied Sciences Department of Electrical Education 2002, Page : 98 Wind energy has an significant importance among the renewable energy sources. Most of energy sources exhausts by the time, but the wind energy will never exhausts unless the sun disappears. Wind enegy is known for long ages. In this study; wind, anemometers, wind energy, conversions of wind enegy into electrical energy, wind turbines, wind plants and the climate of Elazığ are investigated. In the last chapter, a wind plant is designed for Elazığ conditions. Key Words : Wind, wind energy, wind turbines, wind plant, Elazığ