Bitümlü sıcak kaplamalarda donatı kullanımı, asfaltarme
Use of steel reinforcement in hot mix asphalt, asfaltarme
  1. Tez No: 116654
  2. Yazar: BAHA VURAL KÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECATİ KULOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BİTÜMLÜ SICAK KARIŞIMLARDA DONATI KULLANIMI, ASFALTARME Baha Vural KÖK Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı 2002, Sayfa : 58 Bu çalışmada bitümlü sıcak karışımlarda donatı kullanımının, esnek kaplamanın fiziksel özelliklerine olan etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla değişik çap ve göz açıklığına sahip çelik donatılar farklı granülometrilerle hazırlanan bitümlü sıcak karışımların içine yerleştirilerek, Marshall, basınç dayanımı ve eğilmede çekme dayanımı deneyleri yapılmıştır. Bu çalışma deneylerde çelik donatı kullanılması yönüyle, polimerlerle kuvvetlendirilmiş asfalt betonu çalışmalarından ayrılmaktadır. Sonuçta 10 mm göz açıklığına ve 1 mm et kalınlığına sahip çelik donatının kullanıldığı beton asfalt kaplamalarda rijitliğin % 50, eğilmede çekme dayanımın % 124 oranında arttığı ve üst yapı performansım önemli derecede iyileştirdiği görülmüştür. Anahtar Kelimeler : Asfalt betonu, Marshall Stabilitesi, Bitüm, Çelik donatı. IX
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis USE OF STEEL REINFORCEMENT IN HOT MtX ASPHALT, ASFALTARME Baha Vural KÖK Fırat University Graduate school of Science and technology Department of civil engineering 2002, Page : 58 In this study using steel reinforcement in hot mix asphalt to effective of physical properties have been investigated. For this aim the reinforcement which have different diameter and aperture size have been used in hot mix asphalt prepared in different granulometry. Marshall, pressure strength and tensile strength experiments have been made. Using steel reinforcement is differed from the study where polymers are used as reinforcement. At the and of the experimantel study it has been observed that using renforcement which have 10 mm aperture size and 1 mm thickness have been incresed the stiffness %50 and the tensile strength %124 and it has has been improved the performance of the pavement significantly. Keywords : Asphalt concrete, Marshall Stability, Bitumen, Steel reinforcement.