Comparison of landing maneuvers between male and female volleyball players
Erkek ve bayan voleybolcularda yere iniş hareketlerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 116770
  2. Yazar: YAŞAR SALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEZA KORKUSUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı erkek ve bayan voleybolcularda kinematik (kalça, diz ve bilek eklem açıları ve parmak ucu yere değdiği anda ki diz açısı), kinetik (yere uygulanan kuvvet ve dengeye gelme zamanı) ve bacak kuvvet (quadriceps ve hamstring kas kuvvetleri) parametrelerini karşılaştırmaktır. 16 voleybol oyuncusunda (8 erkek ve 8 bayan) 40 cm ve 60 cm yükseklikten öne ve yana doğru yere düşüş hareketleri değerlendirilmiştir. Yere düşüş hareketi 50 Hz hızında altı kamera ile filme alınmış ve kinematik değerler KISS Hareket Analiz Sistemi ile yere uygulanan kuvvet ise Bertec kuvvet platformu ile kaydedilmiştir. Quadriceps ve hamstring kas kuvvetleri Biodex Sistem izokinetik dinamometresi ile 60 derece/sn açısal hızla ölçülmüştür. Bu çalışmada bayanlarda erkeklere göre iki yana her iki yükseklikten düşüşte diz ve kalça eklemlerinde açılarım anın daha az olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study evaluated kinematic (joint angles of hip, knee, ankle and knee flexion angle at impact), kinetic (ground reaction force and stabilization time) and strength (quadriceps and hamstring muscles peak torque to body weight) variables in female volleyball players were compared with matched male counterparts. Sixteen volleyball players (8 females and 8 males) performed forward and sideward landings from 40 cm and 60 cm heights. Landings were filmed witii six 50 Hz video cameras, and selected kinematic variables were calculated by the KISS Motion Analysis System. Bertec force plate recorded ground reaction force (GRF) for each landing. A Biodex System isokinetic dynamometer was used to measure quadriceps and hamstring muscles peak torques to body weight at an angular speed of 60 degrees/second.