Bekir Sıtkı Erdoğan'ın şiirinde ses organizasyonu
Sound organisation in the poems of Bekir Sıtkı Erdoğan
- Tez No: 116779
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SADETTİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 243
Özet
11 ÖZET BEKİR SITKI ERDOĞAN'IN ŞİİRİNDE SES ORGANİZASYONU BOZKURT, HASAN Yüksek Lisans -2002 Türk Dili ve Edebiyatı Danışman: Yard. Doç. Dr, Saadettin Yıldız Tezim "Bekir Sıtkı Erdoğan'ın Şiirinde Ses Organizasyonumun incelenmesidir. İki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde şairin hayatı ve edebî kişiliği; ikinci bölümde ise şiirlerindeki ahenk unsurları incelenmektedir. Birinci bölümün amacı şairin hayatı ve edebî kişiliği hakkında aydınlatıcı bilgi vermek, şairin sanatındaki gelişme ve değişmeleri göstermek; bu bilgiler ışığında sanatçı- eser ilişkisini ortaya koymaktır. Çalışmamızın ikinci bölümünde ise şairin şiirinde ses organizasyonu, şiirlerinin ritmik ve armonik dokusu incelendi Öncelikle ahenk umurlarından olan ritm ( vezin, kafiye ve tekrarlar), armoni (aliterasyon, asonans) hakkında bilgi verildi; toplam 200 şiirin nazmı birimi, nazım şekli, vezni, kafiyeleri, ünsüz ve ünlü harflerinin dağılımı tek tek çıkarıldı; bunlarla ilgili örnekler verilerek açıklamalar yapıldı. Tez çalışmasının sonunda şairin şiirlerinde ahenk ve musikiye çok önem verdiğini gördük. Şair, ahengi daha çok vezin, kafiye ve tekrarlarla ; yer yer de aliterasyon ve asonanslarla sağlamaya çalışmıştır. Ritm ve armoni unsurlarını çok iyi kullanmış, anlam ve ahenk bütünlüğünü olan, sağlam eserler ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Ill THE ABSTRACT OF THE POST GRADUATE THESÎS SOUND ORGANISATION IN THE POEMS OF BE KIR SITKI ERDO?AN Hasan Bozkurt Turkish Languange And Literature Adviser: Associate Professor Saadettin Yıldız SUMMARY My thesis is examinning sound organisation in the poems of Bekir Sıtkı Erdoğan. It consists of two parts. In the first part, the life and literary profile of the poet; in the second part, harmony elements in his poems have been examined. The aim of the first parts part is to give illuminating information about poet's life and literary character and to reveal the reforms and developments in the poet's art. According this information to bring up the relation of artis-art. In the second part of our study; sound organisation in the poet's poems, the ritmic and harmonic structure of his poems have been examined. First, it's been given information about rithm and harmony. Verse unit, verse form, meter, rhyme, dispersion of consonant and vowel letters of totally 200 poems have been revealed, examples have been given and exlanations have been done about them. In the final of this thesis study, we noticed that poet considered important with harmony by meter, rhyme and repeats and sometimes by alliterations and assonances. He used rithm and harmonic elements very well and wrote good poems which have meaning and harmony coherence.