İzmir Körfezinde kullanılan gırgır ağları üzerinde araştırmalar
- Tez No: 246
- Danışmanlar: PROF. DR. ATTİLA ALPBAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
46 rar su yüzeyine çıkarmaktadırlar. Körfezde bulunan gırgır.. takım larının devamlı olarak iki ay süreyle çalıştıkları takdirde kör fezin her tarafında zemini tarayabilecekleri ve körfez dibinde birikmiş olan kirli çamuru tekrar tümüyle su yüzeyine çıkarabil lecekleri hesaplanmıştır. (22) Bu durumun ise körfezde plankton ölümüne sebeb olduğu için, balık verimini doğrudan veya-dolay- lı olarak olumsuz yönde etkileyeceği açıktır. Sonuç olarak kısaca şunları söyleyebiliriz. 1. İzmir körfezindeki gırgır ağları normal olarak 20- 45m arasındaki derinliklerde avcılık yapmalıdırlar ve özellikle 3-5m gibi çok sığ sularda avcılık yapmamalıdırlar. 2. îzmir körfezinde kullanılan gırgır ağlarının gaye lerine uygunluk oranları düşüktür. Bu oranın arttırılması gerek mektedir. 3. Körfezdeki gırgır ağlarının sayıları artma eğili mindedir. VI. ÖZET Bu araştırmada, îzmir körfezinde kullanılan gırgır ağ ları incelenmiştir. Bu gırgır ağları ile avcılık yapmakta olan gırgır tekneleri ziyaret edilmiş ve bu teknelerdeki gırgır ağ larının çeşitli özellikleri, ağın boyu, ağın derinliği, ağın kı sımları, ağ gözü" genişlikleri ve dahar birçok ayrıntıları belir lenmiş ve elde edilen bu bulguların ışığında, İzmir körfezinde kullanılan gırgır ağlarının genel bir değerlendirilmesinin ya pılmasına çalışılmışdır. İncelemelerden elde edilen verilerden İzmir körfezin deki gırgır ağları arasında bazı farklılıklar bulundu fakat bu farklılıkların çok önemli düzeyde olmadığı ve genelde körfezdeki gırgır ağlarının birçok özelliklerinin aynı olduğu görüldü. Ayrıca yine bu çalışma içinde, Dünyanın balıkçılıkta ileri gitmiş ülkelerinde kullanılan diğer bazı gırgır ağı ile balık avcılık yöntemlerinede değinilmiş ve böylece Dünyadaki gırgır avcılığı ile ülkemizdeki gırgır avcılığı arasında bir ölçüdede olsa bir karşılaştırma yapılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
47 vr. SUWlffRY In this research, the purse seines which are used in Izmir Bay has been observed. These purse seines had been visi ted and their chracteristics such as netting length, netting depth, netting section, mesh size ext... had been determined for a general evaluation of these purse seines in the İzmir Bay. From the data about the investigations, it was found that there are some differences among the purse seines in İzmir Bay, but these differences were not very important. Since most örf the chracteristics of purse seines in İzmir Bay are same» Furthermore, again in this study, many fishery met- hots which are us;ed in the purse seines which have been used in developed countries have been explained. Thus, we wanted to ma ke a comparetion between the purse seines fishery in our country and the world'. T» O KUKUXA. Mertek Dokfim«ltasyott