Cumhuriyet öncesi ve sonrası azınlık okulları (1869-1994)
Minority schools before and after republic
- Tez No: 116795
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SARIKOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
TEZ OZU Türkiye Cumhuriyeti'nin Tevhid-i Tedrisat Kanunu'ndan önceki eğitim kurumlan, devletin denetiminden uzak olarak dernek, vakıf, kişi ve kurumlarca kurulmakta ve yönetilmekteydi. Özellikle azınlık toplumlarından olan Rum, Ermeni ve Yahudilerin eğitim kurumlan, dini özgürlüğün bir parçası olarak kabul edilmekteydi; bunun sonucu azınlık okulları kendi içlerinde diledikleri gibi bir eğitim sistemi benimserken, gittikçe zayıflayan Osmanlı Devleti'nin düşmanları tarafından da büyük ilgi ve destek görmeye başlamışlardır. Çok uluslu bir devlet yapısına sahip Osmanlı Devleti'ni milliyetçilik akımlarıyla parçalamak isteyen batılı emperyalist devletler, bu amaçlarına ulaşmada azınlık okullarını maddi yardımlarla destekleyerek, kendi çıkarları doğrultusunda kullanmakta bir sakınca görmemişlerdir; böylelikle azınlık okullarında milliyetçilik düşünceleri, hızla okul programlarına girmeye başlamıştır. Osmanlı Devleti'nin eğitim kurumlarını denetlemeye yönelik faaliyetleri ise azınlık ve yabancı okullardaki ayrılıkçı ve milliyetçi düşüncelerin çok geç fark edilmesiyle başlar; ancak bundan sonraki dönemde eğitim kurumlarını denetlemeye yönelik faaliyetler bir sonuç vermemiştir. Milli Mücadele'de batılı emperyalist devletlerce kullanılan azınlık okulları, cumhuriyetin ilanından sonraki dönemde, olası ayrılıkçı faaliyetlere karşı çok sıkı denetimlere tabii tutulmuşlardır. Eğitimin bir toplumun geleceğini belirlemedeki önemi kuşkusuzdur; bunun en iyi örneklerinden biri de, cumhuriyet öncesi ve sonrası faaliyetleri, toplumsal alandaki rolleri ve yaptırım güçleriyle azınlık okullarıdır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Before the National Education Programme of Turkish Republic, education was directed by different groups & associations without the control of the government. Especially, the education schools of Jews and Armenians - which were called as minority schools were accepted as the symbol of religious freedom. As the result of this, these schools gained importance for the enemies of Ottoman Empire which started to lase power in these days. In order to destroy the multi-national Ottoman Empire, those imperialist countries supported the minority schools with funds and money, by this way they could spread their aims and missions easily with the help of these schools. After the foundation of the Republic these minority schools-which had been wed by imperialist countries as tools - were put under the control. The importance of the education in a country's future is undoubtful. The most important examples of this are, the minority schools with their roles& their strengths in the society.