Denizli ili yer adları (2 cilt)
Denizli province's toponyms
  1. Tez No: 116799
  2. Yazar: LEVENT KURGUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. H. ÖMER KARPUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 861
Özet
X ÖZET Bu çalışmada, Denizli İli yer adlarının yapı, işlev ve şekil bakımlarından özellikleri ele alınmıştır. 1/25000 ölçekli topografik haritaların Denizli İli'ne ait olan 100 parçası üzerinde tespit edilen yer adlan esas alınarak yapılan inceleme, daha önce yapılmış olan metodolojik çalışmalar ve tasnif şemaları da değerlendirilerek oluşturulan bir metot denemesi çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Giriş bölümünde yer adının özelliklerine değinilerek, bunları ele alan yeradbilimin sınırları belirtilmeye çalışılmış, daha sonra tezde kullanılan metodun ayrıntıları açıklanmıştır. İkinci bölüm, yer adının en önemli parçası olan coğrafî terim ve nesneler üzerine toplanan bilgilerden, üçüncü bölüm ise, Denizli İli yer adlarının nesnelere göre tasnif esasına dayanan takdiminden oluşmaktadır. Bundan sonra gelen üç bölüm, girişte verilen metodun prensipleri doğrultusunda yer adlarını şekil ve yapı bakımlarından incelemeye yöneliktir. Yedinci bölüm ise, önceki bölümlerde yer alan açıklamalara dayanarak yapılan genel değerlendirmeyi içermektedir. Son bölüm, Denizli İli yer adlarında kullanılan kelimelerin açıklandığı bir sözlükten oluşmaktadır. Çalışmanın sonunda, Denizli İli yer adlarından hareketle Türk insanının yer adı verme tavrını belirleme, yer adlarında kullanılan kelimelerin özellikleri, yer adlarının kelime varlığı ve coğrafî terminoloji konularında sayısal verilere dayanan bilgilere ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
XI ABSTRACT In this study, the characterics of toponyms of Denizli are analyzed in terms of structure, function and form. The analysis is carried out considering 100 parts of Denizli in 1/25000 rated topographic maps, and it includes the evaulation at previous methodologic studies and calssification schemes. In the introduction chapter, the characterics of toponyms are explained and the limnits of toponymy are tried to be determined. Moreover; the methods are given in detail in this chapter. The second chapter includes the geographical concepts (generic terms) and objects which are important parts of toponyms, and third chapter comprises the classification according to the objects of Denizli toponyms. The next three chapters cover the analysis of form and structure of toponyms under the principles and methods mentioned in the introduction chapter. The seventh chapter includes the evaulation of previous chapters. The eighth part offers a glossary which includes the explanations of words used in toponyms of Denizli. In conclusion part of this study, heading from the toponyms of Denizli, Turkish people's way of naming places, the properties of the words used in toponyms, Denizli toponyms word entity, and geographical terminology are shown in numbers.