Maymun Dağı ve Beşparmak Dağlarının (Denizli - Afyon) florası
A study of the flora of Maymun and Beşparmak Mountains (Denizli - Afyon)
  1. Tez No: 413
  2. Yazar: ZEKİ AYTAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MECİT VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
1986 1986 Mart-Kasım ve 1985 Nisan ayları arasında yapılan arazi çalışmaları ile çalışma alanı olan Maymun ve Beşpar mak dağlarından (Denizli-Afyon) 853 bitki örneği toplanmış olup bunların değerlendirilmesiyle, 68 familyaya ait 252 cins ve 468 tür tesbit edilmiştir. En fazla tür içeren familyalar şunlardır : Compositae (78) »Labiatae (2fl),Leguminosae (34) »Cruciferae (26), Gramineae (20).En fazla cins içeren familyalar ise şunlardır: Compositae (37) i Gruel ferae (22), Labiatae (19), Gramineae (lif ),gmbelliferae (13) ve Leguminosae (13) 'dür. Türlerin fitocoğrafik bölgelere dağılımları v© oranları şöyledir: Akdeniz elementleri 212(%45-3), I rano- Turanian elementleri 77(%l6),Avrupa-Sibirya elementleri 17(%3. 6).diğerleri geniş yayılışlı veya iki bölge yayılışlıdır.Araştırma alanından toplanan türlerin 6l(%13)fi endemiktir. Ayrıca çalışma içerisinde cins ve tür anan tarlanda verilmiştir. I
Özet (Çeviri)
1966 This floristic study was carried out during the period of March-November 1984 and April 1985.The mountains of May mun and Beşparmak are situated between the Denizli and the Afyon provinces. At the specific level, 468 taxa were recorded. They belong to the 68 families and the 252 genera.According to the amount of spe ci e s, the- r i chea t ~ f ami lie s are, Compo si tae (78). Labia tae (41).Leguminosae (34).Cruciferae (26) and Gramineae (20) respectively. The families containing genera in high numbers are Compositae (37) tCruciferae (2.2), Labia tae (19).Gramineae (Ik).Leguminosae (13) and Umbelliferae (13). The distribution rates of the species into the floris tic regions are as follows: Meditu45.3 % (212),Ir.-tur.l6 %, (77), Euro. -Sib. 3. 6 % (17). Remains ara either widespread or belong to the two floristic regions. 61 (13%) of the species collected from this area. are. endemics for Turkey. II