Reşat Nuri Güntekin'in Acımak adlı eserinde fiiller
The Verbs in Reşat Nuri Güntekin?s novel nomed Acımak
- Tez No: 116801
- Danışmanlar: PROF.DR. HACI ÖMER KARPUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 386
Özet
ÖZET Reşat Nuri GÜNTEKİN, kendi devrinin özgün bir parçası olmuştur. (1889-1956) O devir romancılığında göze çarpan en belirgin özellik, Türk sosyal hayatını ve meselelerini çeşitli yönlerden ele almasıydı. Reşat Nuri, romanlarında halkın birebir yaşadığı hayatı anlatarak, büyük bir okuyucu kitlesine hitap etmiştir. Halkın dilini kullanmış, sanat yapma kaygısı taşımamıştır.“Acımak”romanı, bir babanın ölümünden sonra ortaya çıkan günlüğüdür. Reşat Nuri'nin hayatı da öğretmenlik ve milli eğitim müfettişliği sırasında oldukça hareketli geçmiştir. Bu çalışmanın temeli bu eserde geçen fiilleri kapsar. Fiiller yapısal yönden ele alınmış ve fiillerden yola çıkarak genel konuyla bir bağlantı kurulmaya çalışılmıştır. Eserde çekimli ve çekimsiz toplam 5038 fiil incelenmiştir. Bu fiillerin 3138 tanesi çekimli, 1900 tanesi çekimsizdir. Eserin hacmine oranla kullanılan çekimli fiiller, yani zaman ve kişi ihtiva eden fiiller oldukça fazladır. Çalışma içinde hem çekimli fiiller hem de çekimsiz fiiller“Basit, Türemiş, Birleşik”başlıkları altında incelenmiştir. Her bölüm sonunda istatiksel verilerle çalışma desteklenmiştir.“Sonuç”bölümünde bu istatiksel veriler değerlendirilmiş ve roman konusuyla fiillerin geçiş sıklıkları arasında anlamsal bir köprü kurulmaya çalışılmıştır. Yasemin UYTUN
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Reşat Nuri Güntekin became an original piece of during his time.(l 889-1956) The most important feature of the literature of those days,is examining Turkish social life and problems from different point of view. Reşat Nuri told the most efficacius life of public in his novels and addressed crowd of reader. He used public language and he didn't carry arts anxiety The novel“Acımak”is a diary that appeared after a father's death. Reşat Nuri lived his life quite active during his teaching and inspectorship of education. The fundemantal of this study contains the verbs in this work. Verbs are taken up their structral side and we studied to set up connection with seting out from the verbs. Totaly 5038 verbs (infinitive verbs and inflected verbs)were studied.3138 piece of these verbs are inflected, 1900 piece of these verbs are imfinitive. The ratio of the inflected verbs, which contain tense and person, to the. Volume of the novel is pretty high. İn this project, both infinitive and inflected verbs have been examined under the titles of“base- derived- compound”At the end of each part, this study has been supported with statistical datas. İn the conclusion part these statistical datas have been evaluated and a semantic connection between the theme of novel and frequency of usage of verbs has been tried to establish. Yasemin UYTUN