KOBİ'lerde kariyer yönetimi ve bir uygulama
Career management in small and medium enterprises (SMEs) and an application
  1. Tez No: 116831
  2. Yazar: ZÜBEYİR BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZULLAH EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın amacı, KOBİ'lerin kariyer yönetimine bakış açılarını, uygulamalarını ve eksikliklerini inceleyerek mevcut durumlarını ortaya koymak ve bu doğrultuda uygulamalı bir araştırma yapmaktır. Çalışmanın birinci bölümünde, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler'in ortaya çıkışı, gelişimi, ekonomi içindeki rolü ve karşılaştıkları çeşitli problemler üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, kariyer ile ilgili genel açıklamaların ardından, kariyer yönetimi, gelişimi ve planlaması hakkında bilgi verilmiş gerek örgütler gerekse bireyler açısından kariyer planlamanın gerekliliğine dikkat çekilmiştir. Son bölümde, Denizli ilinde faaliyet gösteren Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler' de çalışanların kariyer konusunda ne derece bilgiye sahip oldukları, kariyer tercihlerini yaparken hangi faktörlerden etkilendikleri ve kariyer yaşamlarında karşılaştıkları sorunlar ampirik bulgularla ortaya konmaya çalışılmıştır. Son olarak bu konuda öneriler geliştirme yoluna gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims at pointing out current states of Small and Medium Enterprises (SMEs) by analyzing their points of view with regard to career management and their practices and shortcomings on this respect, based on an emprical research. In the first section of the study, emerging, development, and the role of SMEs and various problems they face have been analyzed. In the second section, having presented some theoritical background on career, development and planning of career management have been covered. Also, the necessity of career planning has been emphasized. In the final section, an empirical research about SME, operating in Denizli has been conducted. The research aimed at pointing out knowledge of employees about career, the factors from which they are affected in their career choices, and problems they face in this regard.