Muhasebe bilimi açısından elektronik ticaret ve endüstri A.Ş. uygulaması
E-commerce and its industrial I.C. application from the perspective of accounting
- Tez No: 116857
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HİLMİ KIRLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Özellikle son on yıl içerisinde bilgi ve iletişim teknolojilerinde meydana gelen hızlı değişim, bu teknolojilerin getirdiği kolaylıkların günlük bayatımızda da kullanılmasını zorunlu bale getirmiştir. Bu teknolojilerin kullanılması belirli kuralların oluşturulmasını gerektirmektedir. Bu kuralların belirlenmesi amacıyla bütün ülkelerin yada ülke organizasyonlarının hukuk, vergileme, güvenlik, teknik standantizasyon v.b. alanlarda işbirliği içerisinde olması gerekmektedir. Tutulması zorunlu defterlerin ve muhasebe kayıtlarının tamamen elektronik ortamlarda yazılması ve saklanması mevcut durumda çeşitli zorluklar içerdiğinden mümkün olamamaktadır. Bunun dışında, sanal ortamlarda tutulan defter ve muhasebe kayıtlarının, yetkili kurumlarca doğrulanabilir bir şekilde izlenmesine imkan tanıyan sistemlerin geliştirilmesi de zorunludur. Aynı şekilde bunların doğruluğunu teyit edecek olan elektronik noter v.b. kurumların ve denetimi gerçekleştirecek olan denetçilerin olmayışı da bir diğer zorluk olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu tür kurumların yapılandırılması ve kişilerin oluşturulması belirli bir süreci gerektirmektedir. Öte yandan, tüm bu şartların sağlanmasıyla, elektronik ortamda defter ve belge düzenine geçilmesi halinde yapılan işlerde hızlanma, yanlışların hemen hemen ortadan kalkması, kağıt ve kırtasiye tasarrufu gibi faydaların elde edilmesinin yanı sıra, mali tabloların daha duyarlı ve daha kolay analiz edilebilir hale gelmesi de mümkün olabilecektir. Tüm bu düşüncelerden hareket edilerek hazırlanmaya çalışılan tez, dört ana bolümden oluşmakladır. Birinci bolümde genel olarak internet ve elektronik ticarette ilgili genel b3gikr verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde Türkiye'de elektronik ticaretin gelişmesi için gerek özel sektör gerekse kamu sektörünün çabalarına yer verilmiş ve bu bölümde kısaca, yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde ise, elektronik ticaretin vergilendirilmesi, elektronik ticarette defter, belge ve kayıt düzeni uygulamalarında yaşanan güçlükler değerlendirilmeye çalışılmıştır. Dördüncü bölümde ise elektronik ticaret ortamında yapılan harcamaların muhasebeleştirilmesi ile ilgili olarak uygulamaya yer verilmiştir. Tezin hazırlanmasında internetten, konu ite ilgili olarak yapılan bilimsel çalışmalardan, Yeminli Mali Müşavirler ile Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirlerin görüşlerinden yararlanılmıştır. Tezin amacı elektronik ticaret ortamında meydana gelen harcamaların muhasebeleştirilmesi ve bu harcamaların gelir tablosu üzerindeki etkilerini tartışmaktır. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY The rapid change that occured in information technologies especially in the last decade made the usage of easiness, that these technologies brought, in our daily life obligatory. The usage of these tecnologies requires creating determined rules. All countries organizations should be in collaboration, with the aim of detenmning these rules, in areas like law, taxing, security, technical standardization. It is not possiple to write and keep the obligatory eclipsing books and the accountancy records completely in electronic environments because of the various difficulties it includes in the present situation. Also it is obligatory to develop systems that enables monitoring the eclipsed books and accountancy record in virtual enviroments, that can be confirmed by authorized associations. The absence of the associations that will confirm the truth of these in the same way like electronic notary and the absence of the controllers who will realize the control is arising as another difficulty. It requires a determined process to structure this kind of associations and create this kind of people. On the other hand, in the situation of lapsing to book and document regularity in electronic environment by providing all these conditions, the advantages like acceleration in the works that are done, eliminating the mistakes nearly, paper and stationery saving is obtained and also it will be possible to become more sensitive and examinable more easily for financial tables. The thesis that is prepared by moving from all these thoughts is formed of four main parts. In the first chapter, general in formations about internet and eletronic commerce are given. İn the second chapter of the thesis it is given place to the efforts of both special and public sectors for the development of electronic commerce in Turkey and in this chapter, it is spoken of studies that are done, shortly. In the third chapter it is studied to evaluvate the difficulties that are examined in taxing the electronic commerce and in execution of book, document and record regularity in electronic commerce. In the fourth chapter, it is given place to the execution about the accounting of expenditure that are done in electronic commerce environment. In the preparing of the thesis, scientific studies concerning the subject from internet, the opinions of the sworn financial advisers and free accountant and financial advisers are used. The aim of the thesis is accounting the expenditures that occur in the electronic commerce environment and discussing these expenditures effects to the revence table.