Türkiye'de enerji sektörü, sektörün problemleri, Avrupa Birliği ve Türkiye'de enerji politikaları
Energy sector problem of this sector European Comminity and energy policies in Turkey
- Tez No: 116881
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Enerji insanoğlunun varoluşundan itibaren, insan yaşamının vazgeçilmez bir unsuru olmuştur. Günümüzde bu önem daha da artmıştır. Enerji ihtiyacının giderek artması ve buna karşılık enerji kaynaklarının sınırlı olması ekonomik bir sorun olan“enerji sorununu”gündeme getirmiştir. Bir ülkenin kalkınabilmesi için sanayileşmeye, sanayiinin ise enerjiye ihtiyacı vardır. Bu nedenle sanayiinin ihtiyacı olan enerjinin zamanında ve yeterli miktarda temini zorunludur. Her ülkenin kendi enerji ihtiyacım karşılayacak kadar enerji kaynağı mevcut değildir. Kendi kaynaklarıyla ihtiyaçlarım karşılayamayan ülkeler ithalat yoluyla bu ihtiyaçlarım karşılamaktadırlar. Orta Doğu ülkeleri ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri petrol ve doğalgaz başta olmak üzere enerji kaynakları bakımından zengin ülkelerdir. Avrupa ülkeleri ise enerji kaynaklan bakımından fakir ülkeler arasında yer almaktadır. Ancak enerji kaynakları bakımından zengin olmak yeterli değildir. Bu kaynakların ekonomik ve etkin kullanılması ile enerji sorununa çözüm bulunabilecektir. Enerji ihtiyacının arttığı günümüzde tükenebilir (fosil) kaynaklar yerine yeni ve yenilenebilir alternatif kaynak arayışı sürmektedir. Bu kaynaklardan yararlanma yolları araştırılmaktadır. Özellikle rüzgar, güneş ve biyomas enerjiden yararlanılarak elektrik elde etme çalışmaları bir çok ülkede sürdürülmektedir. Ülkemizde de son yıllarda gerek nüfus artışı gerekse sanayileşme ve kalkınma yolundaki hamleler enerjiye olan talebi gittikçe artırmıştır. Ancak enerji kaynaklan bakımından zengin olmayan Ülkemizde, gerek mevcut kaynakların yeterince değerlendirilememesi gerekse yetersiz enerji kaynaklan rezervi sık sık enerji sorununu gündeme getirmektedir. Ülkemiz linyit rezervleri bakımından zengin bir ülke olmasına rağmen mevcut linyitleri düşük kalitelidir. Üretim bölgelerinde yıkama tesislerinin (lavvar) bulunmaması nedeniyle kalorilerinin düşük olması bu linyitlerin sanayide kullanılamamasına neden olmaktadır. Hidrolik potansiyel bakımından; dünya hidrolik potansiyelinin %1'ine sahip olan ülkemiz, kurulu güç bakımından onaltıncı sırada yer almaktadır. Fakat mevcut santrallerin kapasitesinin altında çalıştırılması bu kaynağın da etkin bir şekilde kullanımını engellemektedir. xıvYeni ve yenilenebilir kaynaklar bakımından ise sadece küçük çapta denemeler mevcuttur, özellikle güneş enerjisi potansiyeli bakımından zengin olan ülkemizde henüz bu alanda bir uygulama söz konusu değildir. Enerji yatırımlarının çok büyük miktarda sermayeye ihtiyaç göstermesi, uzun dönemde kâra geçmesi gibi nedenler özel sektörün bu alandaki yatırımlarını azaltmaktadır. Ayrıca son yıllarda özelleştirme uygulamaları ve kamu sektörü toplam yatırımlarındaki daralmaya paralel olarak, devletin bu alanda da yaptığı yatırımlar yetersiz kalmıştır. Sektördeki önemli bir sorun ise iletim ve dağıtım hatlarında görülen kayıp ve kaçaklardır. Ülkemiz enerji ihtiyacının büyük bir kısmının ithalat ile karşılandığı göz önüne alındığında enerjide verimlilik ve tasarruf kavramlarının önemi daha da artmaktadır. Tasarrufla ilgili olarak 1962 yılından beri uygulanan, özellikle gün ışığından daha fazla yararlanmaya yönelik tasarruf çalışmalarının sürdürüldüğü bilinmektedir. Ancak bilinçsizce kullanılan elektrikli ev cihazları enerji israfına neden olmaktadır. Bu nedenle elektrikli ev aletlerinin üretiminde yapılacak geliştirmeler ve kullanımın bilinçlendirilmesi ile elektrik enerjisinde büyük tasarruf imkânı ortaya çıkacaktır. Enerji sektöründe yaşanan sorunların en aza indirilebilmesi için; öncelikle yerli kaynaklarımız çok iyi değerlendirilerek üretime geçirilmeli, rezervi ve üretimi yeterli olmayan kaynakların ithalinde ise kaynak ve ülke çeşitlendirilmesine gidilmelidir. Dış ticaret açığının giderek büyüdüğü günümüzde ithal kaynaklara aktaracak döviz teminindeki güçlükler ortadadır. Ayrıca kişi basma elektrik enerjisi tüketimi dünya ortalamasının çok altındadır. Bu nedenle ülkemizde yeterli ve güvenli bir şekilde enerji arzının sağlandığı bir politikanın varlığından söz etmek mümkün değildir. Güvenirliği yüksek bir arz politikası geliştirebilmek için yerli kaynak aramalarına ve üretimine hız verilmelidir. Ülkemizde enerji sorunu doğru teşhis edilmiş fakat uygulamada bir takım eksikliklerin aksaklıkların olması, sektörde yapısal sorunları devam ettirmiştir. Bu nedenle enerji politikalarımız tekrar gözden geçirilerek ekonomik ve siyasi gelişmelere, değişen dünya konjonktürüne, çevre anlaşmalarına ve enerji fiyatlarına adapte olacak şekilde yeniden oluşturulmalıdır. XV
Özet (Çeviri)
Abstract Energy has been one of the mast important component for human beings since the existance of the human beings. Nowadays this importance has increased the contrary to the increase of energy necessity» the energy sources are Emitted therefore "energy problem7' which is an economic problem has existed A country needs industrialization to develop and industry needs energy. For this reason sufficient and timely energy procurement is compulsory. Each country hasn't got sufficient energy sources to cover the expenses of its energy needs. The countries, who cannot cover their needs, import countries community countries are rich from the point of energy sources especially petroleum and naturelgas. European countries are said to be poor for energy sources. However having energy sources is not enough. The energy problem can be solved by using the sources effectively and economically. Nowadays the needs of energy has been increasing and instead of (fossil) exhaustable sources, new and renewable alternative source seeking is going on The ways of utilizations from these sources is being sarched. Especially by utilizing sun, wind and 'biomas' energy, many countries try to optain electricity. In our country energy demand has been increasing day by day because of the increase of population industrialization (and works on developing). But Turkey is poor from the point of energy and the sources aren't evaluated and insufficient energy source reserves bring the energy problem. Although Turkey is rich in point of lignite reserves, washing institutions in production regions, causes lower caloried lignites and they aren't used in industry. From the point of hydraulic potential, Turkey has 1% percent of hydraulic potential of the world and its sixteenth in row in the world. However the lower capacity working powerhouses prevent the effective use of this source. From the point of new and renewable sources there are few trials. Turkey is rich in sun energy but there aren't any practices on this subject. As energy investments need high amounts of capital and profits in long terms and these lessen the investments. Furthermore the practices on and parallel to the decrease on investments of public sector, the investments made by the state is not enough. An important problem about the sector is losts and leakages in transmission and distribution lines most of the energy need in our country is provided by importation so XVIproductivity and disposal concepts are getting more significant. It's know that works on disposition to utilize from the sun light go on since 1962. However, the house apparatus used unconsciously cause waste of energy. For this reason, a great deal of disposal opportunity will appear with the developments on the production of these electrified apparatus and by making the people conscious of using them. In order to lessen the problems in energy sector, local sources should be evaluated well and for importation of sources which have insufficient reserves and productions, varieties of sources and countries should be done. Nowadays exterior trade loss gets bigger and there are some difficulties about the procurement of foreign currency which transmits to importing sources. Besides, electric energy consumption per person is lower than the world avarage. For this reason, it's impossible to say there ise enough and dependable energy presentation in our country. In order to improve more dependable presentation style we should search a quich way to find a local source. The energy problem in our country is diagnosed well but because of the lacking and defects, structural problems in sector continue. For this reason, our energy policy should be constituted agin by forming them to political developments, varied world situation, circumference agreement and energy prices. xvn