Türkiye için kullanılmış lastik yönetimi araştırması
Used tyre management investigation for Turkey
- Tez No: 126736
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
TÜRKİYE İÇİN KULLANILMIŞ LASTİK YÖNETİMİ ARAŞTIRMASI ÖZET Bu çalışmada ülkemizde yeni bir sorun haline gelen kullanımış lastiklerin yönetimi için uygun bir sistem araştırılmıştır. Kullanılmış lastikler sadece ülkemizde değil dünyada da büyük çevresel problemlere yol açmaktadır. Lastiklerin geri kazanılmasından önce tüketimlerinin azaltılması gerekmektedir, bu yüzden tüketiciler bilinçlendirilmen ve ucuz, kalitesiz lastik ithalatı yasaklanmalıdır. Toplu taşımanın kullanımı arttırılmalı, raylı sistemlere geçilmelidir. Tezin birinci bölümünde, çalışmanın önemi, amaç ve kapsamı açıklanmıştır. îkinci bölümde, lastik ve sektörün yapısı hakkında genel bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde kullanımış lastikler tanımlanmış ve yönetimleri açıklanmıştır. Kullanılmış lastikler kısmi yıpranmış ve hurda lastikler olmak üzere iki farklı kategoride ele alınmıştır. Kullanılmış lastiklerle ilgili Avrupa Birliği direktiferinden bahsedilmiş ve uluslararası kullanılmış lastik mevzuatları incelenmiştir. Dördüncü bölümde hurda lastiklerin geri kazanım teknolojileri tartışılmıştır. Beşinci böllümde Türkiye'de kullanılmış lastiklerin mevcut durumu belirtilmiştir. Türkiye'deki kullanılmış lastikler kontrolsüz bir şekilde yakılmakta ya da vahşi depolamaya gitmektedir. Türkiye'deki atık lastik mevzuatı incelenmiştir. Sonuç bölümünde Türkiye için kullanılmış lastik yönetimi oluşturulmuştur. Kullanılmış lastiklerin tekrar kaplanmasının ve malzeme geri kazanımının arttırılması, enerji geri kazanımı olarak çimento fırınlarında yakılması sonucuna varılmıştır. Tekrar kaplanamayan ya da geri kazanılamayan kullanlmış lastikler ise son alternatif olarak düzenli depolama sahasına götürülmelidir. ıx
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF USED TYRE MANAGEMENT IN TURKEY SUMMARY In this study a feasible system has been investigated for the recycling of used tyres in our country. Used tires disposal has been one of the major environmental problems in all over the world. Reycling uf used tires is not easy because of their complex and stabile structure. There have been lots of studies and investigations about minimizing this problem. Firstly the consumption of used tires must be reduced, and the owners must be educated and the import of poor quality tires must be forbidden. In the first section of the thesis, the importance, aim and the extent of the study was explained. In the second section of the thesis general information about the structure and sector of tires was given. In the third section the identification and management of used tires was explained. Used tyres are divided into two different types; part worn tires and scrap tires. International legislations and regulations were explained. In the fourth section the recycling technologies of used tires were discussed. In the fifth section present situation of used tires in Turkey was explained. Used tires have been burned in open air or dumped. Turkey's legislation and regulation investigated. Consequently used tyre management was suggested for Turkey. Retreading and material recyclng of used tires must be increased. Used tires must be burned cement kilns as energy recovery. The used tires which can not be recycled must be stored in landfills.