Sanat eğitiminde toplam kalite
Whole quality in fine art education
- Tez No: 116894
- Danışmanlar: Y.DOÇ. H. NEVİN GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ SANAT EĞİTİMİNDE TOPLAM KALİTE Erol KÖKTEN Resim Ana Sanat Dalı Süleyman Demirel Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsi Ağustos 2001 Danışman: Yrd. Doç. Nevin Güven Türkiyede sanat eğitimine gönül veren öğrenci sayısı artan nüfusumuza paralel bir artış göstermektedir. Bu yoğun talep ise Güzel Sanatlar Liseleri, Eğitim Fakülteleri ve Güzel Sanat lar Fakülteleri tarafından karşılanmaya çalışılmaktadır.Bu yoğun talebe karşılık eğitim süreci içerisinde benzer yoğunlukta bir kalite artışı gerçekleşmemektedir. Bilim ve teknolojideki hızlı gelişmeler sonunda; iletişim olanaklarının artması eğitim ortamlarının çeşitlenmesi, öğretmenlerin mesleki sorumluluklarının artması ve öğrenme ortamlarındaki rollerinin değişmesi,“Öğrenmeyi öğrenme, Yaratıcılık Eğitimi; etkin öğrenme, yaşam boyu öğrenme”v.b evrensel yaklaşımların tüm dünyada kabul görmesi öğrenme ortamlarının sürekli sorgulanmasını ve geliştirilmesini gerekli kılmaktadır. Sanat Eğitimininde de, bu değişime paralel bir gelişme, işleyiş ve yaklaşım değişikliğinin gerekliliği ön plana çıkmaktadır. Sanat Eğitiminde Toplam kalite çalışması ile eğitiminde yükselen yeni değerler olan; öğrenci merkezli eğitim anlayışı sürekli ve planlı bir gelişim hedeflenmiştir. Böylece Eğitim Fakülteleri ve Güzel Sanatlar Fakülteleriyle, bu fakültelere kaynak konumunda ki Güzel Sanatlar Liselerin'de sistemli bir yaklaşımla öğrencilere; çok yönlü, soyut, eleştirel, yaratıcı, özgür düşünme, problem çözme ve iletişim becerileri kazandırılarak,ülkemizdeki Sanat Eğitimi ve buna bağlı olarak plastik sanatlar eğitiminin, çağdaş Sanat Eğitimi ilkeleriyle uyumlu biçimde yürütülmesi hedef alınmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WHOLE QUALITY IN FİNE ART EDUCATİON Erol KÖKTEN Fine Arts Section The University of Süleyman Demirel The Social Sciense Enstitue 2001 Correspondence Teacher: Yrd. Doç. Nevin GÜVEN The fine art education in Türkiye shows a paralel growth to the growing »pulation.This great demand is supported by Fine Art Higlschools, Education acuities and Fine Art Faculties. However.according to this great demand,the guality Fine Art does not increase fn the same proportion. After the devolopment of sciense and tecnology ; the devolopment of »mmunication and the variety of education.the importance of being a teacher and e changes of the education environment,“ learn to learn.education of iprovisation.howto learn effectively.continious education”are the main rules of iucational environment which has to be developed.This shows that growth of art »s to be paralel with educational instruments, and how to make the needed changes Whole guality in Art Education has to be together with the incrasing guality of iucatin ; student antaed education; continious, planned devolopment is the rgetFor this reason Fine Art High Schools and Fine Art Faculties have to be correspendence with each other.They have to be abstract,imaginative,free of inking, problem solving.and communicative.The Fine Art Education in our country id correlative.the plastic art education has to work in a coherence with each other to î succesful.