Posterior fossa tümörleri
- Tez No: 4
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Nöroşürirji Kliniğinde opere edilen 65 posterior fossa tümörü olgusunun klinik bulguları operasyon yöntemleri, patolojileri, postoperâtif komplikasyonları belirtilerek tartışılmıştır. Mortalite ve morbidite üzerine etkin olan en önemli faktörün, hastanın nöroşirurjiyene geç başvurmuş ve dolayısıyla artmış kafa içi basıncı tablosunun, ortaya çıkması veya beyin sapı infiîlitrasyonunun varlığı olduğu neticesine varılmıştır. Bu nedenle artmış kafa içi basıncını.,preoperatif olarak düşürme yöntemleri tartışılmış ve hastalara rutin olarak ventrikülo- peritoneal şant takılması uygun görülmemiştir. Hastaların preoperatif olarak , beyin sapı infiİtrasyonunun varlığı, tümörün histopatolojik tipi açısından değerlendirilmesi; gerek operasyon sınırının saptanması, gerekse de poştoperâtif mortalite açısından çok önemlidir. Bu çalışmamızda, posterior fossa tümörlerinin tanısında, CT'nin önemi vurgulanmıştır .Bir kısım tümörlere özgü diagnostik yöntemler özellikle belirtilerek, bu yöntemlerin endikasyonları tartışılmış tır. Operasyonda gelişmiş anestezi yöntemlerinin uygulanması vg nöro şirurji iyenin mikroskop kullanmasının, mortaliteyi yüksek oranda düşürdüğü sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte Önemli poştoperâtif komplikasy onların bir kısmının henüzc etyolo;} ilerinin bilinmemesi nedeniyle, araştırılması gereken pekçok konu olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Clinical findings, operation methods and pathological findings; correlated with post-operative complications of 65 posterior fossa tumor cases, which are operated in Neurosurgery Dept. of G.Ü. Medi cal School are discussed, 7.'e agreed that the most effective factors aeting on mortality ». morbidity rates of these cases are; delayed admission of the patient too the Neurosurgery Dept«;and the related increase of intracranial pressure; and brain stem infiltration. The methods used in preoperative lowering of the increased intracaaial pressure were discussed and routine ventriculoperi- toneal shunt application wasn't found to be appropriate. During the preoperative evaluation of the patient, the pre sence of brainstem infiltration and setting the histopathological grade of the tumor is important from the aspect of operation's extent and postoperative mortality. In this study, we emphasized the importance of CT in diagno sis of the posterior fossa tumors. Also some diagnostic methods,, which, are used in some special types of tumors and their indicati ons are discussed. The usage of advanced neuroanesthetical methods and the sur gical microscope; are found to be effefciire inlowering the morta lity rates. . The etiology of some important postoperative complications are not clear yet; so we think that, there are still many aspects that must be researched.