Vadeli işlem (futures) ve opsiyon piyasalarının vergi kanunları karşısındaki durumu
Futures and options markets and their staus in tax legislation
  1. Tez No: 117049
  2. Yazar: TUNA TURGUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET Günümüz ekonomilerinin globalleşmesi ve liberalleşmesi ile uluslararası piyasalarda izlenen büyüme, yeni finansal tekniklerin gelişmesinde etkili olmuştur. Globalleşme eğilimlerinin doğal bir sonucu olarak, piyasaların yakınlaşması ve aynı nitelikteki finansal araç ve tekniklerin kullanılması karşımıza çıkmaktadır. Hiç şüphesiz fon yaratma ve bunları ekonomiye kanalize etme işlevinin yanı sıra gerek işlemin tarafları gerek kamu gelirleri anlamında, konunun vergilendirme işlevi yönüyle de ele alınması gerekmektedir. Özellikle ülkemiz gerçekleri dikkate alındığında, finansal işlemlerin geliştirilmesi ve ortaya çıkan araçların kullanılması daha da önem kazanmaktadır. Ekonomik gelişmenin sağlanmasında araç olarak kullanılabilecek olan bu teknik ve araçlara bağlı kazanç ve işlemlerin gelişimi; teşvik edici bir vergilendirme sisteminin uygulamaya konmasını ve vergisel düzenlemelerin, bu işlemleri yapanların yükümlülüklerini bilerek gereği gibi yerine getirmeleri gerekliliğini sağlayacak bir yapıya kavuşturulması zorunluluğunu da beraberinde getirmektedir. Çalışmamızda, finansal piyasalardaki türev ürünler olarak adlandırılan işlemlere kısaca değinildikten sonra, bu ürünlerden vadeli işlem (futures) ve opsiyon işlemlerinin ayrıntılı olarak yapı ve işleyişleri, Türkiye'deki uygulamaları, bu konudaki yasal düzenlemeler ve buna bağlı olarak vergilendirilmesi bağımsız başlıklar halinde ele alınmaktadır. Gelişmiş piyasalar ve ABD uygulamalarına da ayrıntılı yer verilerek kıyaslama yapılabilmesine olanak sağlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT With globalization and liberalization of today's economies, the growing up observed in international markets has been effective in developing new financial techniques. As a naturel consequence of tendencies toward globalization, the proximity of markets and the usage of financial instruments and techniques that are same quality are met. Undoubtedly, as well as the function of creating fund and canalizing these to economy, as a meaning of both 'sides of operation' and 'public incomes' the subject also has to be taken into account with the aspect of taxation function. Specially in considering our country's realities, developing financial operations and using the instruments that accured gain more importance. The development of the technique that can be used as an investment in obtaining economic development and the operations and gains related to instruments, brings out putting into practise the encouraging taxation system and the necessity of getting the structure of tax regulations that will have the people, who do the operations, know their responsibilities and take them as they must be. In our study, after discussing, shortly, the operations that are called as derivatives in financial markets; in details, from these derivatives, the structure and functions of futures and option operations, practise of these in Turkey, legal regulations in this subject and, related to this, taxation are taken into account as independent headlines. As mentioning developed markets and practises in USA in details, having an apportunity to compare is taken as a goal. VI