Sonlu kapasite planlama faaliyetlerinin bir yazılıma uyarlanması ve üretim çizelgeleme algoritmasının tasarımı
Implementation of finite capacity planning to a software and designing scheduling algorithm
  1. Tez No: 117048
  2. Yazar: BORA PİLAVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜZEYME DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Günümüz MRP tabanlı üretim yönetim sistemleri önceden bilinen tedarik süresi kavramına dayandıkları için kapasite kısıtlarına duyarsızdırlar. Öte yandan sonlu kapasite çizelgeleme yöntemleri de uzun vadeli üretim planlama için uygun değildirler. Bu çalışmada MRP, CRP, kapalı çevrim MRP, MRPII, ERP, DRP ve APS kavramlarına açıklık getirilerek bir sonlu kapasite üretim yönetim sistemi için çerçeve çizilmiş ve sonlu kapasite çizelgeleme ile bütünleşecek bir kapasite planlama yöntemi uygulaması yapılmıştır. Yapılan uygulama üretimi kaynak grupları bazında çizelgeleyecek, malzeme ihtiyacı ve kapsite planını çıkaracaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Current MRP based production management systems are capacity insensitive as they depend on the premise of known fixed lead time. On the other hand, finite capacity scheduling is not appropriate for long term production planning. In this study, the framework for a finite capacity production management system is outlined and a capacity planning method that will integrate with finite capacity scheduling is implemented by explaining MRP, CRP, closed-loop MRP, MRPII, ERP, DRP and APS concepts. The implementation will schedule production on the basis of resource groups and drive capacity plans.