Azgelişmişlik bağlamında kalkınma arayışlarının çözümsüzlüğü
  1. Tez No: 117089
  2. Yazar: AHMET SERDAR EKMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye ve Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasının amacı, azgelişmiş ülkelerin kalkınma arayışlarının çözümsüzlüğünü ele almaktır. Birinci bölüm, kendi içinde iki kısımdan oluşmaktadır. îlk kısımda; kalkınma iktisadının felsefîk - entellektüel kökeni ele alınarak, aydınlama geleneği ve evrenselcilik olgusu incelenmeye çalışılmıştır. İkinci kısımda ise; kalkınma iktisadının ideolojik dayanağı ele alınmış bu bağlamda İkinci Dünya Savaşı sonrası gelişmeler incelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde kalkınma iktisadının teorik zemini ele alınmıştır. Çalışmamızda sadece kalkınma iktisadını oluşturan kuramları, birbirinden bağımsız şekilde açıklamaya çalıştık. Bundan amacımız; kuramların kendi iddialarının tersine çözümden uzak oluşlarım ele alabilmekti Üçüncü bölümde ise; çevresel kapitalizmin gelişimi ve azgelişmişlik olgusu incelemiştir. Bu bölümde kapitalizmin gelişimi, çevresel kapitalizmin dışsal olgu olarak oluşması ve uluslararası eşitsiz uzmanlaşmanın neden olduğu çarpıklıklar açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
n SUMMARY The aim of this thesis is to show the impossibility of the development searching of the underdeveloped countiries. The first part has two sections. The first section deals with the philosophic and intellectual source of development economics with this, illumination tradition and universality fact is being examined. The second section deals with, ideological source of development economics with this, the progress after the second world war is being examined. The second part deals with the teoratical way of development economics. In this thesis we only try to examine separately the theories which consist of development economics. Our aim is to show that the claims of these theories are far of reverse solution. The third part deals with the progress of enviromental capitalism and underdevelopment fact. The progress of capitalism, enviromental capitalism as an outsider fact and the deformity which caused by international unequal specialization is being examined.