İslam Hukukuna göre evlilikte denklik
  1. Tez No: 117112
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI ÇATLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Evlenecek çiftin birbirine layık, uygun ve denk olması genel çizgileriyle hemen bütün toplumlarda aranan, gerekli görülen bir husustur. Denklik düşüncesi her yanı ile toplumlara mahsus değer hükümlerine, diğer yanıyla da evlenmenin maksadına dayanmaktadır. İslam'ın temel kaynaklan olan Kur'an-ı Kerim'de ve Sünnet'te evleneceklerin, herhangi bir ölçüye göre birbirlerine denk olmaları gerektiğini ifade eden bir nass yoktur. Müçtehitler yaşadıkları devirlerde hakim olan örf adetler ile sosyal değer hükümlerine bakarak evlilikte denkliğin yerini tespite çalışmışlardır. Denkliği evliliğin mutluluk sigortasıdır. Bu konu eş seçimi safhasında dikkate alınmıyor ama çok geçmeden problemler başlayınca her şey anlaşılıyor. Denklik dine, iktisada, sosyal seviyeye, örf ve adete, tarafların bilgi ve kültür seviyelerine, gördükleri eğitime, benimsedikleri değerler sistemine göre vb. bir çok değişiklik tablolar meydana getirmektedir. Bu tablolar içerisinde şüphesiz en önemlisi din ve ahlak noktasında olanıdır. Bütün mezheplerde bu noktada ittifak etmişlerdir. Kadın daha çok kocasının bakım ve himayesine muhtaç olduğu, erkeğe vakar ve onur kazandırdığı için denklik erkekte aranır. Buna rağmen eşler arasındaki denklik ortak özelliklerinin fazlalığı ne kadar kuvvetliyse evlilik o kadar sağlıklı yürür. Günümüz açısından daha birçok şartlan eklemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
In all societies, being worthy and matching together of pairs who will marry is visible necessary matter with general stripes. Idea of matching with everyside relies on the valves of societies and purposive of marriage. In Qur'an and Sunne, that are the basic valves of Islam, the proof that explain necessary of matching to one valve of pairs who will marry isn't found. Theachers of Islam had worked to fixing by examing traditional laws and societical valves for them selves period. Matching is insvrance of happiness for marriage. This subject isn't taking into consideration at the stage of choosing partner. But everything is agreing when the problems begin in the future. According to religion, economy, social staty, tradition, the culturel knowledge of partners and valves that are adopted by partners; is forming different stages. All sects had agreed in this point. For the women's need to attention and protection of her husband and causing to win dignity and honour for her husband, matching is researched for men..However, marriage continves with none-problem by the power of common points. A lot of conditions can be joined in this day.