Döviz kuru politikalarının Türkiye ekonomisine etkileri
Effect on Turkish economy of foreign exchange rate policy
- Tez No: 117212
- Danışmanlar: PROF. DR. S. RIDVAN KARLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU DÖVİZ KURU POLİTİKALARININ TÜRKİYE EKONOMİSİNE ETKİLERİ Özgür AKTAŞ İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül-2002 Danışman: Prof.Dr.S.Rıdvan KARLUK Döviz kuru Politikası, hükümetlerin uluslararası ödemelerini belli bir düzen içinde gerçekleştirmek amacıyla başvurdukları önemli bir araçtır. İzlenen kur politikasının sağlıklı ve tarafsız olabilmesi denge kuruna uygun politika izlenmesiyle mümkündür. Yürütülen politika, bir ülkenin izlediği ticaret politikası ile yakından ilgilidir. Aşırı değerlenmiş döviz kuru miktar kısıtlamaları ve döviz kontrolünü gerektirmekte, böylece içe dönük ithal ikamesi politikasının açık ya da dolaylı olarak kabulünü zorlamaktadır. Bununla birlikte, gerçek değerinin altında saptanmış döviz kuru, diğer uygun önlemlerle birleşince, ihracatın ve döviz kazançlarının hızla artması ve dolayısıyla dışa dönük, ihracatı özendirici politika uygulaması için gerekli olmaktadır. Döviz darboğazı ve enflasyon Türk ekonomisinin her zaman en önemli sorunu olmuştur. Özellikle 1980 yılından başlayarak izlenen dışa açılma ve enflasyonla mücadeleye yönelik kur politikaları bu sorunlara bir ölçüde çözüm getirmekle birlikte tam anlamıyla başarı sağlanamamıştır. Başarı için üretim ve ihracatın teşvik edilmesiyle birlikte, enflasyon beklentilerinin hızlı bir şekilde kırılması gerekir..
Özet (Çeviri)
in ABSTRACT Foreing exchange rate policy is an important tool for goverment's to realise their international payments in a specific order. For this reason, applied exchange rate policy must be successful and neutral, it is necessary to follow an appropriate policy to equlibrium exchange rate. An applied politics is closely related with the trade policy of the country. Excess valued exchange rate necessitates quantity restrictions and exchange control. This situation clearly or indirectly course the acceptance of introvert import substitution. Besides exchange rate, determined below the real value when uniting with suitable measures, help export and foreing exchange profit to increase. So, therefore it is necessary for an extroverted export encouraging policy. Deficit in foreing exchange and inflation have always been important issues in Turkish economy. Especially starting from 1980, the applied exchange policy parially helped but did not satisfy at all. Finally, for a successful result, it is certainly necessary to encourage production and export as well as to decrease inflation expectation rapidly.