Risk altında menkul kıymetlerin değerlendirilmesi
- Tez No: 1029
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN OKKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
II ÖZET Bu çalışmanzn birinci bölümünde risk kavramı ve ris kin çeşitleri açıklanmaya çalışılmış; riskin sistematik ve sistematik olmayan kaynaklarının nelerden oluştuğu, riskin nasıl ölçüldüğü konularına temas edilmiştir. îkinci bölümde risk altında hisse senetlerinin de ğerlendirilmesi hisse senedi seçiminde kullanılan yakla şımlar olan teknik, temel ve tesadüfi yürüyüş analizleri dile getirilmiştir. Üçüncü bölümde tahvillerin risk altında nasıl değer lendirildiği, tahvil verimliliğine ait analizlerin neler olduğu, yatırımcının enflasyona karşı korunması için“Dö viz Sepetine Bağlı Tahvil”sisteminden bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde portföy analizine yer verilerek, ge leneksel portföy yaklaşımı ile Markowitz'in modern port föy yaklaşımı ele alınmış, iki menkul kıymetten oluşan bir portföyde çeşitlendirme ile riskin nasıl azaltıldığı incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise; yapılan çalışmanın özeti dile getirilerek bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRAC In the first part of this thesis, the concept and types of risk is explained. Systematic and unsyatematic causes that give to rise risk and risk measurement are also studied. In the second part, how stocks are evaluated under risk and the properties of the methods such as technical, fundamental and random walk theories which are used in developed countries for the stock selection and utility of these methods for the investor are explained. In the third part, bond evaluation under risk, bond yield analysis and how investors are protected against inflation depending on the system of bond for foreign exchange are examined. In the fourth part, portfolio analysis is studied. Traditional and Markowitz modern portfolio theories are discussed in this section. In addition, the impact of diversification on risk and how the risk in a portfolio consisting of two securities is reduced through diver sification is exhibited. At the result of this study, summary of this thesis is given and some advices are done.