GSM sektörünün ekonomik sorunları çözüm önerileri: Türkiye örneği
The Economic problems of GSM sector and solution proposals in Turkey case
- Tez No: 117238
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜVİT OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU GSM SEKTÖRÜNÜN EKONOMİK SORUNLARI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ: TÜRKİYE ÖRNEĞİ Mete GÖKÇEN İktisat Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mayıs-2002 Danışman: Prof.Dr.Nüvit OKTAY Dünyada 1990'larda göz alıcı bir şekilde büyüyen sektörlerden birisi bu araştırmanın temel konusudur. Bu sektör GSM sektörüdür. Girdi olarak kullanıldığı sektörün üzerinde mükemmel bir pozif ivme (hızlandırıcı) etkisi vardır. Diğer taraftan, girdi olarak kullanılmadığı hiçbir sektörün var olmadığını söylemek yanlış olmayacaktır. Geçmişte iş adamları faaliyetlerini sürdürebilmek için en azından bir telefona erişmek zorunda idiler. Günümüzde dağlar, mağaralar, ormanlar bile dahil hemen hemen her yer iş ofisleridir. İletişim sektöründe GSM devrimi işadamlarına tüm bu olanakları sağlamıştır. Bu araştırma, GSM sektörünün (özellikle Türkiye'deki) problemleri ve çözümlerini konu almaktadır. Üç bölümden oluşmuştur. İlk olarak GSM sektörü hakkında genel bilgi verilmiştir. İkinci bölümde GSM sektörünün dünyadaki durumu açıklanmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise sektörün Türkiye'deki durumunun ekonomik analizi yapılmaya çalışılmıştır. Bu arada sorunları belirlenip çözüm önerileri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
HI ABSTRACT One of the remarkable growing sectors of the word in 1990's is the main subject of this research. GSM is the name of this sector. It has an excellent positive acceleration effects on the sectors which it is used for as for as input. On the other hand, it is not wrong to say that, there is no sector that it is not used for as an input. In the past, the businessmen should have reached an office or at least a telephone to go on their business activities. Today, nearly everywhere even mountains, caves, forests are business offices. GSM revolution in communication sector has enabled the businessmen all those facilities. This research takes the problems and solution proposals of GSM sector (particularly in Turkey) as subject. It includes three parts: First of all, general information on GSM sector has been given. On the second part, GSM sector's situation in the word has been explained and at last it has been tried to realize the sector's economic analysis in Turkey. Besides, the problems of the sector have been determined and solutions to them have been developed.