Türk Hukukunda telif hakları ve vergilendirilmesi
Taxation on copyright and legal basis
- Tez No: 117266
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ DÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU TURK HUKUKUNDA TELİF HAKLARI ve VERGİLENDİRİLMESİ Mustafa Altuğ YALIN Maliye Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Eylül 2002 Danışman: Doç.Dr. Recai DÖNMEZ Bir ülkenin gelişmişlik düzeyi, fikir ve sanat eserlerine verilen önem ve onlara tanınan teşvik ve korumalarla doğrudan ilgilidir. Ülkemizde de Gelir Vergisi Kanununun 18. maddesindeki istisna hükmü ile bu teşvik ve korunma sağlanmaya çalışılmıştır. Ancak bu istisna hükmü, bugüne kadar çıkartılmış tüm vergi kanunlarıyla birlikte değişikliğe uğramıştır. Bu durum, uygulamada karışıklıklara ve belirsizliklere yol açmıştır. Türk Vergi Sistemimizde yer alan vergi türlerine göre telif hakları ile ilgili uygulamalara baktığımızda; Gelir Vergisi Kanununun 18. maddesinde, serbest meslek kazançlarında istisna başlığı ile fikir ve sanat eserlerinden elde edilen hasılata sınırsız olarak istisna getirilmiş bulunmaktadır. Kurumlar Vergisi Kanununa baktığımızda ise, kurumlar vergisi mükellefi olan tam veya dar mükellef kurumların, bilançolarının aktifine kayıtlı olan telif haklarının satılması, devri, temliki veya kiralanması suretiyle elde edilen hasılat kurum kazancı olarak vergiye tabii tutulmaktadır. Katma Değer Vergisi Kanununda ise, eser meydana getirme faaliyetlerinin, mutat ve sürekli bir şekilde yapılması gerçek usulde katma değer vergisi mükellefiyetini gerektirmektedir. Arızi nitelik taşıyan faaliyetler ise katma değer vergisinin konusuna girmeyecektir. Veraset ve İntikal vergisi Kanunun da ise, veraset yoluyla veya sair surette, bedelsiz bir şekilde mal, yada telif hakkı iktisap edenler (Veraset ve İntikal Vergisinden muaf olanlar hariç), iktisap ettikleri malları bir beyanname ile ilgili vergi dairesine bildirmekle yükümlüdürler.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT One of the indicators of a country's being a developed one is to what extent it gives importance to intellectual and art works and whether the government provides them with any incentives and protection. With the exceptional 18th article in Income Tax Law, this incentive and protection have been ensured. However this exceptional article has undergone several changes so far with the introduction of all the recent tax laws, which has caused ambiguity and vagueness in pratice. When we look at the different applications on copyright in accordance with tax types in Turkish Tax System; In The 18" article of Income Tax Law, under exception title, a limitless exception has been granted to income that is earned from intellectual and art work. According to Corporate Tax Law, tax is levied on the income that is obtained from selling, turning over, conveying or renting the copyrights registered to the actives of the balance sheet of full or guasi-liable institutions that are liable to institutional taxes. In the Value Added Tax Law, producing art works regularly and constantly necessitates additional value tax liability. Provisional activities are exempt from additional value tax.