QS 9000 kalite yönetim sistemi ve Eti Çelik İşletmesinde uygulama süreci
QS 9000 Quality management system and application process in Eti Çelik Company
  1. Tez No: 117267
  2. Yazar: BURCU ÇINAR ERTEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY UZKESİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ QS9000 KALİTE YÖNETİM SİSTEMİ VE ETİ ÇELİK'TE UYGULAMA SÜRECİ Burcu ÇINAR ERTEM İşletme Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Ekim 2002 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Nuray UZKESİCİ İşletmeler günümüz rekabet ortamında ayakta kalabilmek için verimlilik, maliyet ve kaliteye önem vermek zorundadırlar. İşletmelerin başarısının göstergesi düşük maliyetle, yüksek kalitede üretim yapmaktır. Bunu sağlamanın en etkili yolu işletmeye kaliteyi esas alan bir yönetim sistemi kurmaktır. QS 9000 Kalite Yönetim Sistemi, otomotiv sektöründe faaliyet gösteren işletmelere yönelik bir kalite yönetim sistemidir. Üç büyük otomotiv üreticisi ( Ford, General Motors, Chrysler) kendi yan sanayilerinin ürettiği ürünlerin kalitesini güvence altına almak amacıyla QS 9000 Kalite Yönetim Sistemini oluşturmuşlardır. Günümüzde QS 9000 bütün otomotiv üreticileri tarafından benimsenmiştir. QS 9000 Kalite Yönetim Sistemi, uygulandığı işletmelere, daha yüksek kalitede üretim yaparken hem maliyetten hem de zamandan tasarrufu vaat etmektedir. Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir işletme QS 9000 belgesine sahip olmakla otomotiv yan sanayi pazarında yüksek bir paya sahip olma şansına sahip olmaktadır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Companies, to keep standing in today's competition environment, have to attach importance to productivity, cost and quality, indicator of success of the companies is; low cost, high quality production. The best way to get this is to establish a management system based on quality. QS 9000 quality management system is aimed at the companies which has activity on automotive sector. The three great automotive producers (Ford, General Motors, Chrysler) constituted QS 9000 Quality management system to guarantee the quality of their sub-suppliers' prouduction. Today, QS 9000 is adopted by all the automotive producers. QS 9000 quality management system promises both cost and time saving while pruducing high quality production to applied companies. When a company, which has an activity on automotive sector, has a QS 9000 certificate may have a chance of high share on automotive market.