Türkiye'de adli kolluk
Judical cuff in Turkey
  1. Tez No: 117473
  2. Yazar: ERDAL SARIZEYBEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEJDET BİLGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Public Administration, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkiye Cumhuriyeti Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Türkiye'de kolluğun tarihsel gelişimi incelendiği zaman Adli ve İdari görevlerin ayrı bir yapılanmaya gidilmeksizin tek bir kolluk kuvveti tarafından yapılmış olduğu görülmektedir. Yani, sözü edilen adli görev ve yetkiler, idari görevleri de yapmakla yetkili olan genel kolluk kuvvetleri tarafından bu güne kadar yürütülmüştür. Avrupa Birliği'ne giriş süreci içerisindeki ülkemizde 10 yılı aşkın bir zamandır, adli görev ve yetkilerinin ayrı bir teşkilat tarafından yürütülmesi yada genel kolluk kuvvetlerinden ayrılmış bir bölüm tarafından yapılması konusu tartışılmaktadır. Ayrıca, bu tartışmalar çerçevesinde yeni kurulacak teşkilatın Cumhuriyet Savcılıklarına bağlanması konusu da gündemdedir. Bu konuda yapılacak düzenlemenin şekli, mevzuat değişiklikleri ve uygulama esasları konusunda ise henüz kesin bir fikir ortaya çıkmamıştır. Bu tezde; Fransa'daki uygulamasıyla adli kolluk teşkilatı görev ve yetkileri incelenmiştir. Ayrıca Cumhuriyetin ilanından sonra Alman hukuk sisteminden esinlenerek ülkemizde uygulamaya geçirilen Ceza Muhakemeleri Usulü Kanunu'nda Cumhuriyet Savcılarına ve onun muavini sıfatıyla zabıta makam ve memurlarına tanınan adli görev yetkileri incelenmiş ve mevzuattaki boşluklar, eksiklikler ve çelişkiler ortaya konmuştur. Ülkemizdeki mevcut genel kolluk teşkilatı (Jandarma - Polis )'nın, adli görevlerin ifasındaki uygulama usulleri değerlendirilmiş, ülkemizin ekonomik ve coğrafik koşulları dikkate alınarak ve Avrupa normlarına da uyularak en kısa sürede ve en uygun şekilde ülkemizde adli kolluk teşkilatı nasıl kurulur sorusu aydınlığa kavuşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
When the historical development of Turkey's cuff force is examined, it's seen that judicial and administrative missions have been done by one cuff force instead of seperate structures. So, the mentioned judicial mission and authorities have been performed by general cuff forces which is competent with doing judicial missions. In our country that is living the entry process of European Union for more than 10 years, It's argued that the performing judicial mission and it's authorities by another organization or by one of the seperated department of general cuff forces. By the way, under these discussions, the subject connection of the new established organization of Republic Office of the Prosecutors is in the agenda. It hasn't appeared any certain idea about the form of arrangement, law changes and the principles of practise, yet. In this thesis, the judicial cuff organization is examined with the practise in France. After the declaration of republic, with being inspired by German law system which is in the law of punishment hearding of cases, the judicial mission authorities of the Republic Office of the Prosecutors and their assistant which is the place of police and officials are examined and the deficiencies, contradictions and gaps of law are found out. In our country.the Process of Judicial Mission of Present General Cuff Organization (gendarme-police) is utilized in conformity with Euroepan Standards and with taking care of our country's economic and geographic conditions.lt has been worked to be solved the question of“How the Judicial Cuff Organization establishes with the most suitable form and as soon as possisle.”