Jandarma teşkilatının tarihi
The History of gendarmerie organisation
  1. Tez No: 117504
  2. Yazar: AYDIN GÜLŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTEN SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Türk toplumunda kamu düzeninin sağlanması, emniyet ve asayişin temini ve muhafazası görevlerini yerine getirmekte olan kurumlardan Jandarma Teşkilatı incelenmiştir. Bu kapsamda; Eski Türk toplumlarında asayiş görevi yürüten ilk kolluk görevlilerinden başlayarak günümüze kadar gelen süreçte, Jandarma Genel Komutanlığının kurulması ve tarihsel gelişimine ilişkin olaylar ve bu olayların neden ve sonuçları ile günümüze olan etkileri araştırılmıştır. Kuruluşu, 1839'da Tanzimat'ın ilan edilmesini müteakip emniyet ve asayişin temini ve muhafazası için teşkil edilen“Umur-u Zaptiye Birlikleri”ne dayanan Jandarma Teşkilatının Tarihi; Osmanlı öncesindeki asayiş ve kolluk görevlileri, Osmanlı'daki durum, İkinci Meşrutiyet Dönemi ve Cumhuriyet Dönemi şeklinde safhalara ayrılarak incelenmiştir. Jandarma Teşkilatının tarihsel gelişimi; Osmanlı'nın son dönemlerinde devletin kendini yenilemek için yürüttüğü çabalar, bunun nedenleri, zabıta teşkilatlarında yeni bir yapılanmaya gidilmesine neden olan gelişmeler, Jandarmanın teşkilatlanmasında örnek alınan ülkeler, kuruluşundan bugüne kadar jandarmanın yürüttüğü faaliyetler, jandarma personelinin temin ve yetiştirilme esasları üzerinde durularak ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this paper the Gendarmerie which performs duties to establish and protect Turkish public order has been studied. In this context The General Command of the Gendarmerie and historical developments leading to it and its effects on have been studied covering the periods between the early times of Turkish civilizations and today. The history of the Gendarmerie that goes back to the Ottoman Umur-i Zaptiye units which were established in 1839 fallowing the announcement of“Tanzimat (Reformation)”comprises four periods; The law Ottoman period, second Constitution era and the Turkish Republic period. In this study the historical development of the Gendarmerie has been studied focusing on the efforts of the Ottoman Empire such as reforming itself and its reasons, the reasons for Gendarmerie is undergoing a constructional change and the duties that Gendarmerie has undertaken until now as well as the principles of supplying and training of the Gendarmerie personnel.