Türk Hukukunda idari kolluk teşkilatı olarak jandarma
Gendarmerie an administrative organizational agency in Turkish Law
- Tez No: 190685
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RAMAZAN ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışmada Türk Jandarma Teşkilatının, Türk hukukundaki yeri,ülkemizde ki tarihsel gelişim süreci, yabancı ülke jandarma teşkilatları ilekarşılaştırılması ve Türk Jandarma Teşkilatının idari kolluk yetkileri konusuincelenmiştir.İlk olarak kamu düzeni ve kamu düzeninin unsurları ele alınmış vekolluk teşkilatına neden ihtiyaç duyulduğu ortaya konulmuştur. Bu kapsamdagenel olarak kolluğun görevleri ve çeşitleri, idari kolluğun özellikleri ve idarikolluk çeşitleri ile Türk hukukunda kolluk yetkisinin sınırları ve kollukyetkilerinin genişlediği durumlar olan olağanüstü hal ve sıkıyönetimuygulamalarında kolluk yetkileri konusu yürürlükteki mevzuat ışığında elealınmıştır.Genel olarak kolluk ve kolluk yetkileri irdelendikten sonra; Türkhukukunda genel kolluk teşkilatı olan Jandarma Teşkilatının tarihi gelişimsüreci, Türk idari yapısı içerisindeki yeri, teşkilatlanması ile ülkemizdeJandarma teşkilatının kurulmasına kaynaklık eden Fransız ve İtalyanJandarmaları ile karşılaştırması yapılmıştır.Türk Jandarma Teşkilatının idari kolluk görev ve yetkileri konusu; sondönemde başta Anayasamız da yapılan değişiklikler olmak üzere, 1 Haziran2005 tarihi itibarıyla yürürlüğe giren 5237 sayılı yeni Türk Ceza Kanunu, 5271sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu ve 5236 sayılı Kabahatler Kanunu ilemevzuatta yapılan diğer değişikliklere göre ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study examines the place of Turkish Gendarmerie Organization inTurkish law, its historical development and it compares the police powers offoreign gendarmerie organizations and Turkish Gendarmerie Organizationsand Turkish Gendarmerie.Firstly, it looks at the concept of public order and its elements in orderto show why police organizations are needed. This respect, it examines theduties and kinds of police forces, the limits of their powers in Turkish law andthe situations in which these powers are enhanced like public emergencystuations.Following the examination of police forces and their powers generally,the powers and historical development of Turkish Gendarmerie, its placewithin the Turkish administrative structure, has been explored. It alsocompares the place of Turkish Gendarmerie in Turkish administrative systemwith Italian and French counter parts.Police powers of Turkish Gendarmerie; has been restructured by recentamendments in Turkish Constitution, and by coming into the force of NewTurkish Penal Code (Law no: 5237), New Criminal Procedure Code (Law no:5271) and Law of Misdemeanors (Law no: 5236) on June 1.2005. The studycovers these new developments.