Öğretim teknolojilerinin sistematik kullanımına ilişkin öğretmen davranışlarının çözümlenmesi
Analysis of teachers behaviours about systematic utilization of instructional technologies
- Tez No: 117527
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURETTİN ŞİMŞEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET ÖĞRETİM TEKNOLOJİLERİNİN SİSTEMATİK KULLANIMINA İLİŞKİN ÖĞRETMEN DAVRANIŞLARININ ÇÖZÜMLENMESİ Tüy, Memet Ali Yüksek Lisans, Eğitim Programları ve Öğretim Bölümü Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Nurettin Şimşek Mart 2002, XII-1 28 sayfa Bu araştırmanın amacı, Müfredat Laboratuvar Okulları Modeli kapsamındaki ortaöğretim öğretmenlerinin öğretim teknolojilerinin kullanımı ile ilgili davranışlarını, sistematik bir biçimde değerlendirmektir. Araştırmanın problemini, Milli Eğitimi Geliştirme Projesinin Müfredat Laboratuvar Okulları kapsamındaki liselerde görev yapan öğretmenlerin öğretim teknolojilerinin kullanımına ilişkin davranışlarının, ASSURE Modelinde önerilen sistematik ile tutarlılığı konusunda sorun / sorunlar var mıdır? (Varsa) bu sorunlar nelerdir? sorusu oluşturmaktadır. Araştırma, genel tarama modeli çerçevesinde yürütülmüş olup, veriler anket yoluyla toplanmıştır. Araştırmanın evreni, Müfredat Laboratuvar Okulları Modeli kapsamındaki 61 lisede görev yapan branş öğretmenleridir. Örneklem ise, evren içerisinde şans yoluyla belirlenen 34 lisede görev yapan branş öğretmenlerinden oluşmaktadır. Evren 4127, örneklem ise 2187 branş öğretmeninden oluşmaktadır. Örneklem olarak belirlenen alana 2187 adet anket gönderilmiş olup bunlardan cevaplandırılmış olarak geri dönenlerin incelenmesi sonucunda 1705 adedinin değerlendirilmeye alınmasına karar verilmiştir. Anket yoluyla toplanan veriler SPSS for Windows paket programında frekans (f), yüzde (%) ve kaykare (X2) teknikleri kullanılarak analiz edilmiştir. Kaykare tekniğinin uygulanmasında manidarlık düzeyi.05 olarak belirlenmiştir. IVToplanan verilerin analizi sonucu şu bulgulara ulaşılmıştır: Araştırmaya katılan öğretmenlerin çoğu öğretim teknolojilerinin ders düzeyinde sistematik bir biçimde kullanımı ile ilgili çalışmaları yaptıklarını belirtmişlerdir. Ancak, öğretmenlerin öğretim teknolojilerinin ders düzeyinde sistematik kullanımına ilişkin yapılması gereken ayrıntılı çalışmaları aynı oranda yapmadıkları belirlenmiştir. Araştırmaya katılan öğretmenlerin kişisel özelliklerinin öğretim teknolojilerini sistematik bir biçimde kullanmaları ile ilgili davranışları üzerinde etkili olup olmadığı yoklandığında şu bulgular elde edilmiştir: Cinsiyet açısından kadınların, eğitim düzeyi açısından lisans tamamlama düzeyinde eğitim görenlerin, eğitim teknolojisi alanında eğitim alanların, okuttuğu öğrenci sayısı yönünden az sayıda öğrenci okutanların, görev yaptığı okul türüne göre Anadolu liseleri ve Anadolu öğretmen liselerinde görev yapanların öğretim teknolojilerini sistematik bir biçimde kullanma bakımından daha etkili oldukları belirlenmiştir. Araştırmada elde edilen diğer önemli bulgular ise; öğretmenlerin bir kısmının öğretim teknolojilerini sistematik bir biçimde kullanabilmek için yeterli bilgi ve beceriye sahip olmamaları, planlamalar için yeterli zamanlarının olmaması ve ihtiyaç duyduklarında uzman desteği alamamaları biçiminde özetlenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this research is to evaluate the behaviours of the high school teachers of Curriculum Laboratory Schools about instructional technologies in a systematical way. The problem of this research is whether the teachers' behaviours working at high schools in the frame of Curriculum Laboratory Schools about the usage of instructional technologies are in coherent with the system in ASSURE Model. This research has been carried on in the frame of general exam model and the data have been collected by the survey. The population of the research is the teachers working in 61 high schools included in Curriculum Laboratory Schools. The sample consists of 34 teachers from these high schools who are determined by chance from the population. Population consists of 4127 and the sample consists of 2187 teachers. 2187 surveys have been answered and 1705 of them have been decided to be evaluated. The data which have been collected by the surveys have been analyzed by frequency (f), percentage (%), and chi-square (X2) techniques in SPSS for Windows package program. Significance level in application of chi-square technique has been determined as.05. These findings have been reached out by analyzing the collected data. Most of the teachers who have participated in the research mentioned that they have worked on the systematical usage of the instructional technologies. However, it has been determined that the teachers didn't work by the usage of instructional technologies on the course level in a detailed way. We can reach these findings if the teachers' individual characteristics are effective on the behaviours with the systematical usage of instructional technologies. It has been determined that the women from the view of sex, the ones who have bachelor degree, who have been educated in educational technology, the teachers who have been working in Anatolian High Schools and VIAnatolian High Teacher Schools are effective in using the instructional technologies. Other important findings from the research can be summarized as follows, the teachers don't have enough knowledge and ability to use the instructional technologies in a systematic way, they don't have enough time for the planning and they can't take educational specialist support whenever needed. VII