Türk ve Kazak Hukuklarında vatandaşlığın kazanılması
Acquisition of nationality in Turkish and Kazakh Laws
- Tez No: 117567
- Danışmanlar: PROF.DR. BİLGİN TİRYAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET“Türk ve Kazak Hukuklarında Vatandaşlığın Kazanılması”başlığını taşıyan tez üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde, genel olarak vatandaşlığın tanımı, tarihî gelişimi ve vatandaşlık hukukunun diğer hukuk dallarıyla ilişkisi incelenmiştir.“Türk Hukukunda Vatandaşlığın Kazanılması”başlığını taşıyan ikinci bölümde, Türk Vatandaşlığı Kanununa göre vatandaşlığın kazanılması yollan ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Buna göre, Türk vatandaşlığının kazanılması üç şekilde mümkündür. Kanun yolu ile, yetkili makam kararı ile, seçme hakkının kullanılması ile kazanılması. Kanun yolu ile vatandaşlık kazanılmasında kişinin iradesinin önemi yoktur ve yetkili makam kararına de gerek yoktur. Yetkili makam kararı ile Türk vatandaşlığının kazanılmasında ise Bakanlığın teklifi ve Bakanlar Kurulunun kararı ile vatandaşlık kazanılır. Seçme hakkı ile Türk vatandaşlığının kazanılmasında ise, her şeyden önce ilgilinin talebi gereklidir. Yetkili makamın bunun kabul etmesine gerek yoktur. Seçme hakkı kullanıldığında kendiliğinden sonuç doğurur.“Kazak Hukukunda Vatandaşlığın Kazanılması”başlığını taşıyan üçüncü ve son bölümde de, Kazakistan Vatandaşlığı Kanununa göre Kazakistan vatandaşlığının kazanılması yolları incelenmiştir. Kazakistan hukukunda vatandaşlığın kazanılması üç yolla mümkün olabilmektedir: Doğumla, yetkili makam kararı ile ve milletlerarası anlaşmalarla. Türk ve Kazak vatandaşlık hukukunda usul bakımından farklılıklar bulunmaktadır. Bu farklardan en önemlisi ise, Kazak hukukunda vatandaşlığın kazanılmasına karar vermeye yetkili makamın Cumhurbaşkanlığı olmasıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis on“Acquisition of Nationality in Turkish and Kazakh Laws”are divided three chapters In the first chapter we dealt with the theory of Nationality law, historical background and its connection with other branches of law. İn the second chapter named as“Acquisition Of Nationality in Turkish Law”the ways of acquisition Turkish nationality was discussed. Three ways of Acquisition Of Nationality are known: By means of law, authorized lawers permission, gaining Turkish citizenship with the right to take part in elections. Gaining citizenship by means of law there is no need in persons will and authorized lawers permission. On the other hand in case of authorized lawers permission Turkish citizenship is gained by the decision of Ministry and the Board of Ministry. As in the case when Turkish citizenship gained with the right to elect first of all induviduals agreement is crucial. There is no need in authorized lawers permission. Induviduals electing rights in its power automatically after his first participation in election. In the third part of our work we dealt with the“Citizenship Law in Kazakhstan”, particularly gaining Kazakh citizenship according to Laws in Kazakhstan. The way of aquisition of nationality in kazakh and Turkish Laws and internatioanal agreements that do not take place in Turkish Laws are that point. Beside this, two countries but they have differences in prosedüre. The main difference is that the President of Kazakhstan have the right to give citizenship. İüâI* âjü»üiis i. '.v. -. « hjjm,h^M&