Ceza Hukukunda af
Amnesty in Criminal Law
- Tez No: 117580
- Danışmanlar: DOÇ.DR. METİN FEYZİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET Çalışmamız sonucunda ulaştığımız en önemli sonuç, toplumsal yaşamın huzur içinde sürdürülmesi bakımından affın zaman zaman başvurulması zorunlu bir müessese olmasıdır. Bu sonucu dikkate alan modern ceza hukuku da, af müessesesinden vazgeçememektedir. Her ne kadar, af müessesesinin aleyhinde görüşler mevcut ise de; bu görüşler, af yetkisinin suistimal edilmesinden kaynaklanmaktadır. Bu bağlamda, affın doğuracağı zararlı etkilerden kurtulmak için toplumun içinde bulunduğu şartların titiz bir şekilde değerlendirilmesi gerekir. Af, toplum bakımından adaletli ve faydalı ise kullanılmalı, bu şartlar oluşmadığı takdirde kullanılmamalıdır. Aksi halde, af yetkisinin amaçlan dışında kullanılması, müesseseden beklenen faydayı sağlayamayacağı gibi, zararlı sonuçların doğmasına da yol açabilecektir. Bir cümle ile söylemek gerekirse, af yetkisi ile Devletin cezalandırma hakkından vazgeçmesi, ancak, zorunluluk bulunduğu takdirde bir anlam ve meşruiyet kazanmaktadır. Çalışmamız sonucunda ulaştığımız diğer önemli bir sonuç ise, affın esasısın Devletin cezalandırma hakkından vazgeçmesi esasına dayanmasıdır. Devletin cezalandırma hakkından vazgeçmesi ise, ceza kanununun uygulanmasına engel olmaktadır. Bu durum dikkate alındığında, affın, maddi ceza hukukuna ait bir müessese olduğu görülmektedir. Diğer taraftan, Devletin cezalandırma hakkından vazgeçmesi esasına dayanan af, ceza muhakemesi hukukunda da neticeler doğurmaktadır. Ancak, affın ceza muhakemesi hukukunda da etkisini göstermesi; müessesenin, maddi ceza hukukuna ait bir müessese olduğu gerçeğini ortadan kaldırmamaktadır. Ayrıca, doktrinde, genel affın, ceza kanunlarım ilga ettiği ve fiilin suç olma vasfım ortadan kaldırdığı yönünde ağırlıklı bir görüş bulunmasına ve bu görüşün Askeri Yargıtay tarafından benimsenmesine rağmen; genel af, yukarıda belirtildiği üzere, Devletin cezalandırma hakkından vazgeçmesi esasına dayanmaktadır. Zira, af müessesesi ile hukukun bozuk olan yönlerinin düzeltilmesi değil, bu bozuklukların 210doğurduğu neticelerin giderilmesi amaçlanmaktadır. Bu nedenle, affın hukukun bozuk olan yönlerini düzelttiğini söylemek mümkün değildir. Kanaatimizce, genel affın, sadece, fiilin suç olma niteliğinin etki ve neticelerini ortadan kaldırması mümkündür. Bir cümle ile söylemek gerekirse, genel affın, affedilen suçların fiillerinin af kanunundan sonra da suç olmaya devam etmeleri sebebiyle, fiili suç olmaktan çıkaran bir kanun gibi düşünülmesi mümkün değildir. Bu nedenle, genel affın hüküm ve neticelerinin bu görüş dikkate alınarak değerlendirilmesinde zorunluluk bulunmaktadır. 211
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The most important outcome we reached at the end of our study is that pardon and amnesty are necessary institutions, which should be applied from time to time for the peace of the community. Modern criminal law admits this outcome too and cannot abandon these institutions as a whole. Although there are some comments against pardon and amnesty these oppositions derive from the abuse of the power of pardoning or granting amnesty. In this connection, the circumstances should be evaluated carefully to avoid the harmful effects of pardoning and granting amnesty. The power of granting pardon or amnesty should be used only in case, it is fair and useful for the community to do so. And it should not be used if these conditions are not met. Otherwise misuse of this power would not provide expected profit from these institutions. On the contrary, it could cause serious damages. Briefly, the power to grant pardon and amnesty -abandoning the power to give punishment- may only be justified in case there is a significant need for it. Another important outcome of our study is that, pardoning and granting amnesty is based upon the fundamental of the abandoning of the State's power to give punishment. And this hinders the application of the criminal code. And this brings us to consider the pardon and the amnesty as the issues of the substantial criminal law. On the other hand, abandoning the power to give punishment has some consequences in the criminal procedure law. But this does not hinder the fact that the institutions belong to the substantial criminal law. Although some commentators claim and Supreme Court of Military Appeals adopts that amnesty annuls the criminal code and abrogates the characteristic of the act as crime, amnesty, as mentioned above, depends on the principle of abandoning the State's power to give punishment. Pardon and amnesty do not aim to correct the law, but they aim to remove the consequences of the lacking parts of the law. In our opinion amnesty may only abrogate the effects and the consequences of the act's characteristic as a crime. Briefly, the law granting amnesty may not be considered as a law that saves the act from being a crime, as these acts continue to remain as 212criminal acts after the law that grants amnesty. The effects and consequences of amnesty should be evaluated in the light of this point of view. ^ife?CT?ft';; : "',.' ', ıtİLt U^|U| MNQE2' 213