Türk hukukunda af kavramı
The concept of amnesty in Turkish law
  1. Tez No: 643586
  2. Yazar: SEÇKİN SÜZÜLMÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK POLAT İŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Çalışmanın konusu ceza hukukunda önemli bir yeri olan af kurumudur. Ceza hukukunun konusunu suç ve cezalar oluşturmaktadır. Bu suç ve cezalarda af kurumunun oluşmasına neden olmaktadır. Çalışmamızın birinci bölümünde af kavramı ve tarihsel süreç içerisinde gelişiminden, eski uygarlıklarda af kurumunun nasıl kullanıldığından, Eski Yunanda, Roma hukukunda, Cermen hukukunda ve Avrupa'da af kurumunun tarihsel süreç içinde nasıl geliştiğini açıkladık. Affın özellikleri ve af hakkındaki görüşler hakkında bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde affın hukuki niteliği ve yetki kavramları üzerinde durmaya çalıştık. Af kurumuna uluslararası hukukun bakış açısını açıkladık. Avrupa'da diğer ülkelerde af kurumuna hangi organların yetkili olduğu konusunda bilgiler verdik. Çalışmanın son bölümünde genel af, genel affın çeşitleri, genel affın özellikleri ve sonuçları konularına yer verilmiştir. Daha sonra özel af, özel affın çeşitleri, özel affın özellikleri ve sonuçları konularına yer verilmiştir. Çalışmada sonuç olarak af kurumunun tarihsel süreç içerisinde hep kullanıldığı gözlemlenmiştir. Çalışmaya genel olarak baktığımızda affın mümkün olduğunca az kullanılması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Çünkü af kurumu genellikle asıl amacından uzaklaşmaktadır. Af kurumu siyasi amaçlar için kullanılarak asıl amacından uzaklaşmaktadır. Af kurumu siyasi amaçlara alet edilmeyerek toplumun gerçekten ihtiyacı olduğu zamanlarda kullanılmalıdır. Ayrıca af yetkisini yasama ve yürütme organından ziyade yargı organı kullanılmalıdır. Af yetkisinin yargı organında olduğu takdirde affa layık olan ve olmayan kişiler daha sağlıklı bir şekilde ayrılabilir.
Özet (Çeviri)
The subject of the study is the amnesty institution, which has an important place in criminal law. Crime and punishments constitute the subject of criminal law. This leads to the formation of amnesty in crimes and penalties. In the first part of our study, we explained how amnesty was used in ancient civilizations, from the development of amnesty concept and historical process, how amnesty was developed in ancient Greece, Roman law, Germanic law and Europe. Information about amnesty characteristics and opinions about amnesty is given. In the second part of the study, we tried to focus on the legal nature of forgiveness and the concepts of authority. We explained the perspective of international law to amnesty. In Europe, we have provided information on which bodies are authorized to the amnesty institution in other countries. In the last part of the study, general amnesty, types of general amnesty, features of general amnesty and the results are given. As a result, it was observed that the institution of amnesty was always used in the historical process. When we look at the study in general, it is concluded that forgiveness should be used as little as possible. Because the amnesty institution usually moves away from its main purpose. Amnesty institution moves away from its original purpose by using it for political purposes. Amnesty should not be used for political purposes and should be used when society really needs it. In addition, the judicial body should be used rather than the legislative and executive body. If amnesty is in the judicial body, people who are and are not worthy of forgiveness can be separated in a healthier way.