Midhat Paşa, 1822 - 1884
Midhat Pasha, 1822 - 1884
- Tez No: 117648
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL ÖZKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyografi, Tarih, Biography, History
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
Midhat Paşa, 1822 yılında İstanbul'da doğmuştur. İlk eğitimini kadı olan babasından almış, klasik medrese eğitiminin ardından büyük şöhret kazanacağı basamakları Meclis-i Vâlâ-yı Ahkâm-ı Adliye'de çıkmaya başlamıştır. Küçük çaplı bir yasama meclisi olarak görev yapan Meclis-i Vâlâ'nın; devlette köklü reformların yapılması yönündeki girişimleri, halkın yönetime katılması adına giriştiği uygulamaları, devlet yönetiminde kuvvetler birliğinin kurulmasına yönelik faaliyetleri ve gayr-i Müslimlerle Müslümanların birlikte yaşayabilecekleri bir hoşgörü ortamının yaratılmasına ilişkin çabalan, Midhat Paşa'nın yönetim anlayışında derin izler bırakmıştır. Midhat Paşa'nın Meclis-i Vâlâ'daki memuriyeti hem Tanzimat sürecini anlamasına yardım etmiş, hem de Reşit Paşa, Âli Paşa, Fuat Paşa ve Rifat Paşa gibi önemli devlet adamlarıyla aynı ortamda bulunarak bilgi ve tecrübesini arttırmasına olanak vermiştir. Önemli taşra görevleri olan Niş (1861-1864) ve Tuna vilayeti valiliklerinde( 1864- 1868) bağımsızlık için mücadele veren komitaların halkı isyana yönlendirme teşebbüslerini geçici de olsa etkisiz bırakmış ve halkın devletle olan bağlarını güçlendirmek için sosyal ve ekonomik nitelikler taşıyan önemli uygulamalara imza atmıştır. Merkezde aldığı görevlerinde ise(Adliye Nazırlığı, Şûrâ-yı Devlet Başkanlığı) bir taraftan bürokrasiye işlerlik kazandıracak faaliyetler yürütürken, bir taraftan da ideali haline getirdiği Meşrutiyet'in ilanına yönelik olarak çalışmıştır. Meşrutiyetin ilanından 2 ay sonra, anayasayı hakim kılmak adına diktatörlüğe soyunmakla suçlanmış ve Avrupa'ya sürülmüştür (5 Şubat 1877). 21717 ay süren sürgünün sonunda Suriye ve Aydın vilayeti valilikleri görevini yürüten Midhat Paşa, Abdülaziz'in öldürülmesine iştirak suçlamasıyla yargılanmış ve ölüme mahkum edilmiştir. Üç yıllık çileli mahpus hayatı, 1884 yılının 7 Mayısını 8 Mayısına bağlayan gece sona ermiştir. 218
Özet (Çeviri)
Midhat Pasha was born in Istanbul in 1822. After his father, who was a Cadi (judge and governor of a kaza), put into him his educational instructions as well as traditional ways of thought and behavior, Midhat Pasha enrolled in Medrese (Muslim college of higher education) to improve his chances of future career prospects. After graduation, he began being promoted gradually to promising positions in Meclis-i Vâlâ-yı Ahkâm-ı Adliye, which was a law court in the capacity of dealing with cases of high officials. Midhat Pasha was greatly affected by the policies of Meclis-i Vâlâ on the issues of making radical changes in the central and provincial conducts and of endeavoring to afford welfare, unity and better opportunities for the employment of life for both the Muslims and the non Muslims in the Empire. His employment in Meclis-i Vâlâ, as well as his exchanging views with the prominent statesmen like Reşit Pasha, Âli Pasha, Fuat Pasha and Rifat Pasha, helped him understand the 'Tawzw»a*(Refbrms) Era" better and thus deepen his knowledge and experience as well as his reforming zeal which sought to reconcile Islamic traditions with contemporary Western concepts. Midhat Pasha managed admirably the duties of a governor in Nice between 1861 and 1864 and in Danube between 1864 and 1868. He successfully transformed the appearance and administration of both provinces and prevented -though for a period of time- the activities of secret revolutionary plotters in these regions from causing any grave public disturbance or regional counteraction against the central authority. He initiated various socio-economic reforms to refashion the relations between 219the central administration and local administration in the meticulously planned and modernized way. Besides, he greatly contributed to the tradition of the central administration's bureaucratic strength, as well as its effective local policies, when he was Minister of Justice and President of the Council of State. He also conveyed a sincere interest in the establishment of the Constitutional regime in the Empire. Two months after the establishment of the First Constitutional Period in December 1876, he was accused of being a dictator under the cloak of the Constitutional promises and then exiled to Europe on 5 February 1877. Following his seventeen month exile, he was appointed to Syria and Aydın as governor. But soon after he was accused of having a hand in the killing of Sultan Abdülaziz and thus condemned to death. Finally, after having been jailed for three sorrowful years, death came to him in the night of May 7, 1884. 220,.6. YüKSE*ütoET»n mm