Türkiye'de telekomünikasyonun yeniden yapılandırılmasının ekonomi politiği
The Political economy of the telecommunication restructuring in Turkey
  1. Tez No: 117688
  2. Yazar: SERPİL KARLIDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İRFAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İletişim Bilimleri, Economics, Communication Sciences
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET 1980'li yıllardan itibaren etkinleşen Neo-liberal politikaların yanı sıra ortaya çıkan ekonomik ve teknolojik gelişmeler noktadan noktaya iletişimi sağlayan telekomünikasyon sektöründe yeniden yapılandırma çalışmalarına yol açmıştır. Telekomünikasyon reformlarının çevre ülkelerin ekonomik ve sosyal kalkınmalarını gerçekleştirebilmeleri için bir ön koşul olarak sunulmasıyla, ABD ve Avrupa'dan sonra pek çok çevre ülkede özelleştirme, serbestleştirme ve kuralsızlaşma çalışmaları başlatılmıştır. Telekomünikasyon reformları uygulandığı her ülkede farklı süreçlerden geçmiş ve farklı sonuçlara ulaşmış; ancak merkez ülkelerle çevre ülkeler arasındaki uçurum giderilemediği gibi hem telekomünikasyon teknolojisi alanında hem de kalkınma düzeyinde bu farklılık daha da derinleşmiştir. Türkiye'de, dünyadaki gelişmelere paralel olarak kendi özgün koşullarının da gerektirmesiyle, yeniden yapılandırma çalışmalarını başlatmıştır. Reformlar yavaş bir süreç içerisinde,kesintili bir şekilde gelişmiş ve tam olarak gerçekleşememiştir. Çünkü; telekomünikasyon reformlarının uygulanmasında ekonomik rasyonalite ve teknolojinin ötesinde yerli ve yabancı aktörlerin birbirleriyle olan uyum ve çatışmaları ile devletin bu aktörlerle olan ilişkileri önemli olmaktadır. İncelemede, Neo-liberal politikalar ile aynı paralelde gelişen telekomünikasyon reformları eleştirilmiş ve dolayısıyla,Neo- Marksist yaklaşım benimsenmiştir. Hemen tüm çevre ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de telekomünikasyonla ilgili gelişmelerde, devletin etkin rolü olduğu görülmektedir. Bu nedenle, toplumun her kesimi arasındaki dengeyi sağlamasının yanında, ülkeyi daha bağımlı hale getirebilecek kararlardan kaçınması önem kazanmaktadır. 182
Özet (Çeviri)
SUMMARY The economic and technological developments in addition to the Neo-liberal policies, which came into effect since the 80 's, triggered the restructuring process in the point to point telecommunications sector. The fact that telecommunication reforms were considered a prerequisite for the realization of economic and social improvements in the peripheral countries goaded many such countries to initialize privatization, liberalization and deregulation processes. The said reforms underwent different phases in each country they were implemented; however the reforms not only failed to bridle the dilating hiatus between the peripheral and core countries but also exacerbated the differences in the telecommunications sector and growth levels of such countries. Both Turkey's inherent characteristics and its ardent zeal to keep up with the aforementioned worldwide improvements required that it also initialize restructuring projects. The pertinent reforms evolved gradually and intermittently yet failed to attain ultimate perfection. The reason is that, in addition to technology and economic reason, the coherence and struggle between foreign and domestic actors as well as the state's interactions with such actors play a crucial part in the implementation of telecommunication reforms. The analysis aims to criticize the telecommunication reforms that have emerged in a parallel manner with the Neo-liberal policies; therefore it adopts a Neo-Marxist approach. In Turkey, the state's participation in the developments pertaining telecommunications cannot be gainsaid; a fact that can be observed in almost any other peripheral countries. Thus, the state is not only to maintain the balance within the segments of the society but also to abstain from any decision that may further jeopardize the country's independence.