Üç finansal krizin karşılaştırmalı bir analizi: Türkiye, Meksika ve Güney Kore
A Comparative analysis of three financial crises: Turkey, Mexico and South Korea
  1. Tez No: 117687
  2. Yazar: NİLGÜN ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORKUT BORATAV
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
ÖZET Bu çalışma, 1994 Türkiye finansal krizinin, 1994-1995 Meksika ve 1997 Güney Kore krizleriyle karşılaştırmalı bir analizini yapmayı amaçlamaktadır. Sermaye hareketlerinin serbestleştirilmesi, döviz kontrollerinin kaldırılması ile finansal bütünleşmenin hız kazanması, ulusal ve uluslararası düzeyde finansal istikrarsızlığı belirgin bir özellik haline getirmiş ve 1990'lı yıllar pek çok ülkede birbirini izleyen finansal krizlere sahne olmuştur. Bu çerçevede tümüyle serbestleşmeden yana yaklaşımların uygulandığı Meksika ve 1989 sonrası Türkiye ile, 1997 krizinden bir süre öncesine değin kontrollü, müdahaleci ve korumacı politika deneyimlerine sahip Güney Kore'nin farklı deneyimleri incelenmektedir. Çalışmanın ilk bölümünde, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin finansal kriz deneyimlerine genel olarak bakılmaktadır. Burada finansal krizlerin ortaya çıkmasında fınans sistemlerinin bir rolü olup olmadığı tartışılmaktadır. Daha sonra, gelişmiş ve gelişmekte olan ülke finansal krizlerine tarihsel olarak kısaca değinilmektedir. Bu bölümün ikinci alt başlığı kuramsal çerçevede ise, neo-klasik ve yapısalcı gelenek olmak üzere ikili bir ayırım yapılarak, finansal krizlerin bu yaklaşımlar çerçevesinde nasıl tartışıldığı ele alınmaktadır. İkinci bölümde ise Türkiye, Meksika ve Güney Kore'de yaşanan finansal krizler nicel bulgularla analiz edilmeye çalışılmaktadır. Burada ilk olarak, kriz öncesi dönemde her üç ülkede iktisat politikalarında yaşanan yapısal dönüşümler finans politikaları temelinde incelenmektedir. İkinci olarak ise nicel bulguların karşılaştın İması ile üç finansal krizin benzer ve farklı yönleri değerlendirilmektedir. Finansal piyasaların uluslararasılaşıp, büyük ölçüde bütünleşmesi sonucunda finansal krizlerin giderek yaygınlaşması, hızlanan sermaye hareketleri ile ilgili gelişmeleri öne çıkarmaktadır. Bu nedenle, nicel analizimiz büyük ölçüde sermaye akımlarını incelemeye dönük olarak gerçekleşmiştir. Bunun yanısıra, finansal krizleri öngörmeye ilişkin olarak oluşturulan göstergelerden bazılarını, bir öngörüde bulunmaktan çok, incelediğimiz krizleri anlamaya dönük bir çaba olarak ulaşabildiğimiz veriler ölçüsünde değerlendirmeye çalıştık. Krizlerden sonra ne tür 227iktisat politikaları ile kriz yönetiminin gerçekleştirildiği ve bu uygulamaların krizleri aşmak açısından nasıl sonuçlar verdiğini inceledik. Daha sonra, özellikle kısa dönemli ve arbitraja dönük istikrasız sermaye hareketlerini hesaplamaya ilişkin olarak Boratav'ın 1999'da geliştirdiği yöntemi kullanarak, bu akımların söz konusu finansal krizlerin ortaya çıkmasındaki rolünü değerlendirdik. Bu hesaplamaları aylık verilerle gerçekleştirdiğimiz ölçüde ise yerleşik olmayanların sıcak para girişleri ve yerleşiklerin sıcak para çıkışları arasında "Granger nedenselliğine baktık. Son olarak, finansal krizleri önlemeye ve aşmaya dönük ulusal ve uluslararası düzeydeki önerilere kısaca değinerek, çalışmanın bulguları çerçevesinde sonuçlar çıkarmaya çalıştık. 228
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study aims to make a comparative analysis of the financial crises of Turkey in 1994, Mexico in 1994-1995, and South Korea in 1997. The liberalization of capital movements, the lifting of exchange controls and the acceleration of the financial integration of world markets have resulted in financial instability. As a result of this, the 1990s have witnessed financial crises in many countries. In the context of the above-mentioned trends, this study has analyzed the different experiences of Mexico and post 1989 Turkey, in which rapid and extensive (“big bang”) liberalizing approaches were adopted, and South Korea where controlled, interventionist and protectionist policies were applied until the mid-1990s. Chapter one presents a general overview of the financial crises experienced in developed and developing countries. It discusses the role played by the structure of financial systems in the occurrence of financial crises. Further, it examines the financial crises in developed and developing countries in a historical perspective. In the second part of this chapter, theoretical approaches to the crises are elaborated and discussed on the basis of a distinction between neoclassical and structural traditions. In the second chapter, the financial crises of Turkey, Mexico and South Korea are analyzed using quantitative data. First of all, pre-crisis structural changes in economic policies in each of the three countries are investigated with a particular focus on financial policies. Secondly, the similarities and dissimilarities among the three financial crises are evaluated by comparing the quantitative data. The spread of financial crises as a result of the internationalization and integration of financial markets have rendered the effects of increasing capital movements more important than before. Therefore our quantitative analyses primarily focus on the dynamics of capital movements. In addition, we have tried to discuss some of the indicators constructed to forecast financial crises. However, we have used these indicators as supplementary tools for understanding the crises, rather than as predictors. We have also investigated the economic policies applied, and the crisis management undertaken during the post-crisis period, as well as the results of these measures. 229